Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberDağıtılmış enerji kaynakları

Dağıtılmış enerji kaynakları

Dağıtılmış enerji kaynakları (DEK‘ler), şebeke için yüksek değere sahip alanlara yerleştirilebilme esneklikleri nedeniyle gelişen güç sistemlerinde önemli bir rol oynamaya hazırdır.

Çatı üstü güneş enerjisi veya enerji depolama gibi DEK’ler, gelişen şebekeye çok fazla değer sağlayabilir. Bu sistemler talebe yakın yerleştirilebildiği için yerelde enerji kapasitesi ve dayanıklılık ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olabilir. Bununla birlikte, DEK teşvikleri, “konumsal değerlerini” veya şebekeye en fazla değeri ne zaman ve nerede sağladıklarını telafi edecek kadar ayrıntılı değildir.

Değişen şebeke koşulları ve sahaya özel verilerin eksikliği nedeniyle DEK konumsal değerinin incelenmesi biraz zordur. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL), dağıtılmış güneş ve rüzgar sistemlerinin potansiyel değerini tüm bölge için tek tek mülk parsellerine kadar hesaplayan Dağıtılmış Üretim Pazar Talebi (dGen) modeline yeni yetenekler ekleyerek geleneksel DEK değerlendirmelerini geliştirmiştir. 

DEK’in konumsal değerini ve parsel düzeyinde yerleşim kullanılabilirliğini değerlendirmek, şebeke planlayıcılarının en etkili DEK teşviklerini belirlemesine, müşteri davranışını güç sistemi ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmesine ve temiz enerji hedeflerine doğru ilerleme kaydetmesine yardımcı olabilir.

Parsel yeniliği, ihtiyaç duyulan ayrıntı düzeyini sağlar. Yerleşim mevcudiyeti, rüzgar ve güneş kaynağının kalitesi, hizmet bölgesi ve ilgili perakende tarifeleri ve politikaların tümü, DEK’lerin konum değerini etkileyebilir. Bu, özellikle kentsel ve banliyö ortamlarında, konumsal değeri en ayrıntılı düzeyde incelemeyi önemli kılmaktadır.

Bugüne kadar DEK konum değeri üzerine yapılan çalışmaların çoğu, bir dereceye kadar kümelenmeye veya bir grup sahaya dayalı olarak rüzgar ve güneş potansiyelinin değerlendirilmesine dayanmıştır. Bu yaklaşım, bireysel parsellerin benzersiz faydalarını gözden kaçırabilir ve dağıtılmış üretimin güç sistemini etkileme potansiyelinin eksik bir resmini sağlayabilir.

Geleneksel modelleme yaklaşımlarını ilerletmek için NREL, tüm bölgedeki her parsel için yeni bir yüksek çözünürlüklü mülk bilgisi veri seti geliştirdi. Ardından, bir grup parseli bir araya getirmek yerine, her benzersiz parsel için yerleşim yeri kullanılabilirliğini ve konum değerini değerlendiren yeni bir dGen yeteneği geliştirdi.

NREL enerji analisti ve çalışmanın baş araştırmacısı, “Parsel düzeyinde DER analizimiz, bu sistemleri benzeri görülmemiş bir ayrıntı düzeyi ile keşfederek rüzgar ve güneş enerjisi yerleşimi ve değerleme değerlendirmelerini ilerletiyor. Bu yaklaşım, arazi kullanım türü, son kullanım sektörü ve coğrafyaya göre eğilimleri keşfetmemizi sağlıyor. Ayrıca, DEK’lerin güç sistemine önemli değer sağlamaya hazır olduğu ve daha az ayrıntılı yaklaşımlarla tespiti zor alanları belirleyebiliyoruz.” dedi1.

DEK çerçevelerinin değerinin DEK dağıtımı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla, her arazi parseli için sayaç arkası veya sayaç önü sistemi olarak yapılandırılan dağıtılmış güneş ve rüzgar sistemlerinin değerini değerlendirmek için New York Eyaleti (NYS) nde bir model geliştirilmiştir2. Bu model, NYS’nin güneydoğu bölgelerindeki boş arazilere, apartmanlara ve müstakil evlere yerleştirilen DEK’ler, şebekeye en yüksek değerlerden bazılarını sağlayabilir.

Net enerji ölçümünden bir geçiş olarak, NYS’nin Dağıtılmış Enerji Kaynaklarının Değeri çerçevesi, DEK’lerin şebekeye sunduğu farklı değer bileşenlerini hesaplamak için bir metodoloji sağlar.

Net enerji ölçümü gibi daha az ayrıntılı DEK tazminat mekanizmalarıyla karşılaştırıldığında, DEK çerçevesinin değeri, yüksek değerli alanlarda dağıtılmış üretimi daha fazla telafi edecektir. Bununla birlikte, dGen ayrıca DEK telafisinin genel olarak net enerji ölçümüne kıyasla DEK çerçevesinin değeriyle daha düşük olacağını da göstermektedir. Net enerji ölçümü, DEK konum değerini telafi edemese de, birçok yargı bölgesinde DEK dağıtımını etkin bir şekilde artırmıştır. Paydaşlar, yerel politika önceliklerine dayalı dağıtımı yönlendirmek için DEK değeri gibi daha ayrıntılı ücret yaklaşımları kapsamında DEK’ler için ek değer akışları eklemeye karar verebilir.

NREL, Dağıtılmış Rüzgar Enerjisi Vadeli İşlemleri Çalışmasında parsel düzeyinde yaklaşımı dağıtılmış rüzgar sahalarına uygulamıştır. Veriler, bu konumlar için dağıtılmış rüzgar türbinlerini boyutlandırmak için ABD’deki 150 milyon parsel mülke uygulamasını içeriyor. Sonuçlar, dağıtılmış rüzgarın bugün mevcut ABD elektrik tüketiminin yarısından fazlasını karşılayabileceğini göstermiştir.

Son olarak, analizimiz DEK değerinin ortalama DEK üreticisine net enerji ölçümünden daha az toplam tazminat sağladığını, ancak büyük ve gelişmekte olan bir pazar olan metre başı DEK’ler için tazminata erişimi artırdığını buluyor.

Selin Korgavuş

Kaynaklar

  1. https://techxplore.com/news/2022-07-energy-resources-grid.html
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0301421521006108?via%3Dihub
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar