asd

Gezegenimi Seviyorum

 

Gezegenimi Seviyorum
Çevirmen: Göknur Gündoğan

Jean-François Noblet

Yayınevi: Caretta Çocuk
Yayın Yılı: 2005
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 11
Sayfa Sayısı: 31
ISBN: 978-9944-702-64-5
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kitap kâğıdı
Boyut: 16,5 cm x 22 cm
Yaş aralığı: 8-12

İçerik

2005 yılında Jean-François Noblet ve Catherine Levesque’nin beraber Fransızca dilinde kaleme aldığı J’aime Ma Planète kitabı, 2011 yılında Gündoğan tarafından Caretta Çocuk Yayınevi ile aracılığıyla Gezegenimi Seviyorum adı ile dilimize çevrilmiştir.

Yazar, bu kitapta okuyucuların tüketim alışkanlıklarını düzenlemek için evde, sokakta ve çevresinde neler yapmaları gerektiğini konu edinmiştir. Kitap; renk renk bölümlere ayrılan sohbet havasındaki yazılardan, karikatürlerden, logolardan, testlerden ve çocukların ebeveynleri ile yapabileceği etkinliklerden oluşmaktadır. Yazar daha yaşanılır bir dünya için neler yapılması gerektiğini okurlarına farklı yöntemlerle aktarmayı hedeflemiştir.

Eserde her konunun altında çok güzel hareketler kısmı bulunmaktadır. Yazar bu kısımda insanoğlunun aşırı tüketim alışkanlığı, çöpler, enerji ve su gibi konular üzerinde durarak, çevreci bir bireyin neler yapması gerektiğini günlük hayatından örneklerle aktarmıştır. Her konunun altında bulunan Çok Güzel Hareketler kısmına ek olarak konuyla ilgili verilen sayısal veriler ve bilgilendirme yazıları ile konular desteklenmiştir.

Güçlü Yönleri

  • Kitapta bolca kullanılan renkli ve farklı karikatürler ile çocukların dikkatinin çekilmesi hedeflenmiştir.
  • Kitapta yazarın çevreci bir birey olmak için kendi yaptıklarını da aktarması  çocuklara örnek olması açısından etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.
  • Kitap içerisinde bulunan etkinlik ve mini test okurların çevreci bireyler olabilmesi adına önemli bir katkı sağlayabilir.

Zayıf Yönü

  • Kitap içeriğinde aşırı renklendirmeye başvurulmasından dolayı metin içerisindeki renklendirilen kelimeler arka planda kalmaktadır. Birçok vurgu olması ön plana çıkarılmak istenen noktanın fark edilmemesine sebep olabilmektedir.

Sonuç

Gezegenimi Seviyorum kitabı dünyamızın yok olmaması için karikatürler, etkinlikler, bilgi kutucukları ve örnek davranışlar ile okuyucuyu çevreyi koruma konusu hakkında bilinçlendirmektedir. Tüketim alışkanları, atıklar ve enerji gibi sürdürülebilirlik açısından önem arz eden konulara değinilerek okurların çevreye karşı olan tutumunun iyi yönde şekillenmesini hedeflemektedir. Sizlerde çocuklarınıza bu kitabı hediye ederek çevreci nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Mertcan Şahin

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar