test

Elektriğin Yolculuğu

 

Wired
Çevirmen: Meryem Karadağ

Anastasia Suen

Resimleyen: Paul Carrick
Yayınevi: Tübitak Yayınları
Basım Yılı: Eylül 2015
Tür: Bilim-Teknoloji-Mühendislik-Çocuk
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 31
ISBN: 978-605-312-027-8
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: 1. hamur kağıdı
Boyut: 16 cm x 24 cm
Yaş aralığı: 6-9

Anastasia Suen, çocuklar, gençler ve yetişkinler için 400’den fazla kurgu, kurgu olmayan, şiir ve düzyazı kitabının yazarıdır. 1999 yılında geliştirme editörü olarak çalışmaya başlamıştır ve 7 yaşından beri kitap yazmaktadır. Elektriğin Yolculuğu adlı kitabını Meryem Karadağ’ın çevirisi ile Tübitak Popüler Bilim Kitapları adı altında Tübitak Yayınevi Eylül 2015’te yayınlamıştır.

Kitapta, elektrik gibi temel ama bir o kadar da karmaşık olan bir konu özenle anlatılmıştır. Görsel yoğunluğa ve sık betimlemelere yer verilmiştir. Kurgusal betimlemeler ile anlatım kolay ve akıcı kılınmıştır. 

Elektriğin Yolculuğu, çocukların dünya, evren ve evrenin sırlarına ait aklındaki soru işaretlerini çözme çabalarını kurgusal bir yöntem ile sunmuştur. Bu kitap, elektriğin üretiminden başlayıp evlerimizde kullanıma hazır hale gelmesini anlatarak kurguyu heyecanlı ve anlaşılır hale getirmiştir.

Güçlü Yönleri

  • Elektriğin santrallerden çıkıp evimize ulaşması elektronların dansı adı altında çocuklar için anlaşılır ve eğlenceli bir dille anlatılmıştır.
  • Elektriğin doğada var olmadığı ve belirli yöntemlerle üretilebildiği anlatılmıştır.
  • Sayfalarda görsellik ön planda tutulmuş ve görsel-metin uyumluluğuna dikkat edilerek hazırlanmıştır.
  • Elektriğin yolculuğu ve yapılan tanımlar görsellerle beraber oyunlaştırıcı bir üslupla anlatılmıştır. Kitap, bu üslup sayesinde fiziği, dünyayı ve evreni henüz keşfeden bir çocuğun evrene bakış açısını değiştirecek bir yapıya sahiptir.
  • Hayal dünyasını zenginleştirici bir anlatıma sahip olması, çocukların gelecekte tercih edebilecekleri meslekleri ve ilgi alanlarını belirlemekte yön gösterir nitelik taşımaktadır.

Zayıf Yönleri

  • Kullanılan ifadeler görsellerle desteklenmiş olsa da türbin, bobin ve transformatör gibi teknik terimler hitap edilen yaş grubunu zorlayabilir.
  • Yazar, elektriğin büyük trafolardan çıkıp evimizdeki şalterli kablolara uzandığını anlatmıştır. Hitap edilen yaş grubunu göz önünde bulundurursak bu süreçteki güvenlik risklerinin ve alınacak önlemlerinin paylaşılması gereklidir. Çünkü elektriğin evlerimize uzanan yolculuğu oyun gibi gözükebilir ve bundan dolayı meraklı çocukların ebeveynlerinden habersiz elektriğe dokunmak isteyecekleri gözden kaçırılmamalıdır. 
  • Kitabın hayal dünyasını süsleyen bir anlatımı ile gerçeklikten uzak bir yapıya sahip olması çocukların somut düşünme yeteneklerini olumsuz etkileyebilir. 
  • Elektriğin evlerimize uzanan yolculuğunun yanı sıra elektriğin keşfinden günümüze kadar uzanan tarihi yolculuğundan bahsedilmemesi meraklı çocuklar için eksik bir yön olarak gösterilebilir.

Sonuç

Her çocuğun kendi dünyasını keşfetme evresi vardır. İlk başta kendi odasından başlayan bu süreç evrenin keşfine kadar uzanır. Bu eserle elektriğin buluşunu, nasıl kullanıldığını ve bizlere nasıl ulaştığını düşünen ve sorgulayan çocuklar öğrenme süreçlerinde farklı keşiflere de çıkabilirler.

Ömer Çetin

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar