test
Ana Sayfae-DergiYapay zeka araç seti yerelde net sıfıra giden yolu kolaylaştırıyor

Yapay zeka araç seti yerelde net sıfıra giden yolu kolaylaştırıyor

Northumbria Üniversitesi’nden ekonomistler ve çevre bilimciler, Kuzey Doğu’daki bölgesel liderlerle birlikte Ulusal Çiftçiler Birliği (NFU), National Trust ve Endüstri çalışanları Kuzey Doğu’da yerel ölçekte yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek isteyenlere açık ve erişilebilir rehberlik sağlayan bir yenilenebilir enerji araç seti geliştirdiler.

Bu araç setinde bireysel çiftlikler ve küçük işletmeler öncelikli olarak yerel kullanıma uygun bir sistem kullanılmıştır. Elektrik üretimi, ısı, enerji verimliliği ve enerji depolama gibi çevrenin ihtiyacına yönelik oluşturulan bu araçta aynı amacı güden diğer projelerden farklı olarak güneş panelleri, karadaki rüzgar türbinleri, ısı pompaları, hidroelektrik ve anaerobik çürütmeyle ilgili lojistik, finans ve planlama hususları daha fazla göz önünde bulundurulur. Enerji tedariği kapsamında çeşitliliğin artırılması, Birleşik Krallık’ın 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşması açısından bu çalışmalar kritik öneme sahiptir1.

Yapılan tüm üretim ve tüketimlerde net sıfır emisyon hedeflerinin benimsenmesi yönünde yeni adımlar atılması çevre için oldukça önemlidir. Bu gibi çalışmalar sonucunda fosil yakıtların kullanımından uzaklaşıp yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önemi vurgulanırken çalışmada kullanılan derin öğrenme ve yapay sinir ağı sistem kurulumda faydalanılan programlardır. Yapay sinir ağı, gelecek emisyon değerleri ve yenilenebilir enerji üretim oranları tahmininde kullanılmıştır. Çalışma, her ülkenin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmak için fosil yakıtlardan uzaklaşılması ve yenilenebilir enerjiye yönlendirilmesi gereken faaliyetleri, yutak alanlarının önemini ve toplumsal farkındalığın artırılması gerekliliği üzerine önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Fosil yakıtlardan uzaklaşılarak sürdürülebilir bir geleceğe ulaşma çalışmaları revize edilerek analizlerle artırılıp geliştirilmiştir2.

Aracın kullanım kılavuzunu Dr. Johnson ve Dr. Suggitt ile birlikte yazan Dr. Zhang şöyle açıkladı: “Yerel ölçekte yenilenebilir enerji çözümleri geliştirmek isteyen çok sayıda insan var, ancak bilginin nereden alınacağı her zaman açık değil. Bu araç setini yerel uzmanlarla birlikte, nihai amaç olarak bu açığı kapatmak, bireylerin ve toplulukların yenilenebilir enerji yolculuklarına başlamalarına yardımcı olmak amacıyla tasarladık. Bunun net enerji hedeflerine ulaşmaya yönelik yerel çabalarda faydalı olacağını umuyoruz.” dedi.

Araç seti, Northumbria Üniversitesi’ndeki bir dizi çevrimiçi ve yüz yüze çalıştayın ürünüdür. Araç takımlarında oluşturulan sistemlerde yapay zeka uygulamalarının kullanılması günümüzde daha fazla yaygınlaşmıştır. Yapay zeka sayesinde daha kolay erişim sağlayarak doğru verilere ulaşmak mümkün olmuştur. Sürdürülebilir enerji kaynakları bilgileri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan yapay zeka uygulamaları ile araç kontrolleri de hızlandırılabilmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına günümüzde talep daha fazla olduğundan sistemlerin geliştirilebilmesine ilişkin çeşitli enerji depolama kapasitesi miktarları ile eşleştirme verileri toplanılmıştır. Farklı yöntemler incelenerek finansal açıdan analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda şebekeden enerji satın alma ekonomik açıdan fayda sağlamazken “Yenilenebilir enerji araç seti” nin kullanımı ile yapay sinir ağ bağlantıları kurulması enerji üretimi konusunda avantaj sağlayacağı tespit edilmiştir. Rüzgar türbinleri ve güneş panellerinden alınan parametreler ölçülmüş, bu parametrelerden tahmin değerleri MATLAB® yazılımının yapay sinir ağı araç kutusu kullanılarak hesaplanmıştır. Bu hesaplama ise diğer panellerden alınan geleneksel yöntemlerle elde edilmiş verilerin ilişkilendirilmesinde yardımcı olmuştur3.

Şekil 1. Elektrik üretim tahmin değerleri için kullanılan yapay sinir ağı modeli.

Natasha, “Yenilenebilir enerji projelerinin yerel yaban hayatı için de faydalı olabileceğini ve dolayısıyla biyolojik çeşitliliği ve iklim krizlerini aynı anda hedefleyen teşviklere hak kazanabileceğini unutmamalıyız.” diyerek yenilenebilir enerji projeleri ile gelecek nesiller için daha yaşanılası bir dünya bırakmanın önemini vurgulamıştır.

İklim acil durumuyla mücadelede kapsamlı bir bölgesel yaklaşım geliştirmek amacıyla yerel yönetim, iş dünyası, eğitim, kamu sektörü ve sivil toplum arasında yeni bir işbirliği olan Net Zero Kuzey Doğu İngiltere’nin Eş Başkanı olan Heidi Mottram CBE, “Yerel ölçekte yenilenebilir enerji çözümleri geliştirmenin zorluğu göz korkutucu olabilir, ancak bu araç seti hoş bir destek ve rehberlik kaynağıdır. Araç seti, bilgiyi erişilebilir hale getirerek herkesin yolunu kolaylaştırıyor ve sürdürülebilir enerji açısından verimli bir geleceğe yönelik kolektif çabayı teşvik ediyor.” dedi.

Esmanur KÜÇÜKŞANTÜRK

Kaynaklar

  1. https://techxplore.com/news/2024-03-renewables-toolkit-aims-smooth-road.html
  2. Ertuğrul, S., & Sezgin, N. Yapay Zeka Desteği ile Yeşil Enerji ve Sıfır Emisyon.
  3. Sevdim, R. E. (2018). Yenilenebilir enerji kaynaklarının hibrit kullanımını yapay zeka ile modellemesi (Master’s thesis, İstanbul Gelişim Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü).

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar