test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariBazı Trenler Su ile Çalışır - Bunu Bilmiyordum 

Bazı Trenler Su ile Çalışır – Bunu Bilmiyordum 


Bazı Trenler Su ile Çalışır – Bunu Bilmiyordum 
Kitabın Orijinal Adı: I Didn’t Know That Some Trains Run on WaterJohannah Gilman Paiva

Johannah Gilman Paiva

Yazar: Flowerpot Press
Editör: Johannah Gilman Paiva
Çevirmen: Gizem Köseoğlu
Çizim: Ross Watton – Jo Moore
Yayınevi: Teleskop Popüler Bilim
Yayın Tarihi: 2014
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-605-5252-17-62
Cilt Tipi: Sert kalın karton
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: 22 cm x 28 cm
Yaş Aralığı: 6-10

İçerik

Bazı Trenler Su ile Çalışır kitabı, Bunu Bilmiyordum serisi altında Flowerpot Press Yayınevi tarafından sunulan belirli konu başlıkları altında bol görselli hap bilgilerle zenginleştirilmiş çocukların okurken keyif alabileceği bir eserdir. Kitabın editörü Johannah Gilman Paiva, sekiz kardeşine kitaplar okuyarak büyüdü; kariyeri dergi yayıncılığından çocuk kitapları yazarlığı ve editörlüğünde geçti. 2012-2015 yılları arasında Flowerpot Press’te editörlük görevinde bulundu. Tennessee’de yaşayan Paiva, kocası, küçük çocukları ve aile köpeklerinin maceralarından ve tuhaflıklarından ilham alan iyi bir eğitimcidir.

Tüm seride olduğu gibi bu kitabın kapak tasarımı da hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle çizimlerin kalitesi ve belirli yerlere eklenen kabartmalar kapağı çekici kılmıştır.

Bazı Trenler Su ile Çalışır, at arabalarında başlayarak günümüzdeki yüksek hız trenleri hatta eğlence amaçlı kullanılan hız trenlerine kadar trenlerin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verir. Eserde genellikle açıklayıcı anlatım tekniği kullanmış ve sayısal bilgiler verilmekten kaçınılmamıştır. Açıklayıcı anlatımda okuyucu canlı tutmak için ara ara dikkat çekici sorular sorulmuş ve cevaplar açıklamasıyla beraber aktarılmıştır. Bazen çocuk okuru eğlendirebilmek adına resim içinde nesne bulma oyununa yer verilmiştir.

Güçlü Yönleri

  • Sayfalarda çerçeve dışında bir cümle bilgi yazılarak içerik zenginleştirilmiştir.
  • Her bilginin yanına ilgili görsellerin eklenmesi ile konunun kavranması kolaylaştırmıştır.
  • Görseller oldukça gerçekçi çizilmiştir.
  • Yazı puntolarının farklı olması dikkat çeken ve okumayı kolaylaştıran bir özelliktir.

Zayıf Yön

  • Hikayeleştirme olmadığı için sıkça verilen bilgiler çocukların sıkılmalarına neden olabilir.

Sonuç

Eser, tasarımı ve çizimleriyle kendine çeken bir özelliğe sahiptir. Kitabı okurken görsellerin içinde kayboluyorsunuz. Öğrenmeyi sevenlerin “kitabı okurken bilmediğim ne çok şey varmış” diyebileceği harika bir kitap. Ayrıca içindeki çizimlerde nesne bulma oyunu yetişkinlerin de eğlenebileceği bir alternatif. Görsel çuf çufların bilgisel yolculuğu için bu istasyonda sen de sıraya girmelisin…

Zehranur ÇAKMAK

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar