Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariMarie Curie ve Atomların Sırrı

Marie Curie ve Atomların Sırrı

Marıe Curıe und das Rastel der Atome
Çevirmen: Suheyla KayaLuca Novelli

Luca Novelli

Çizim: Luca Novelli
Yayınevi: Can Çocuk
Yayın Yılı: 2012
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 9
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 978-975-07-14-191
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kitap kağıdı
Boyut: 12,5 cm x 19,5 cm
Yaş Aralığı: 12+

İçerik

1947 İtalya Milano’da doğan yazar ve çizer Luca Novelli, Agronoym (Tarla Bitkileri) bölümünden mezun olmuştur. Özellikle İtalya’da olmak üzere ve Dünya çapında ünlü bir popüler bilim çocuk ve çizgi romanı yazarı olarak bilinir.

Marie Curie ve Atomların Sırrı kitabı okuyucuların rahatlıkla anlayabileceği yalın bir anlatım dili ile yazılmıştır. Kullandığı bolca görsel ve karikatür ile okuyucunun olayları kafasında daha kolay canlandırılması sağlanmıştır. 

Curie, lisans eğitimini fizik alanında dereceyle bitirmiştir. Ancak maddi durumu yetersiz olması nedeniyle yüksek lisans hayalleri bir süreliğine yarıda kalır. Daha sonra burslu olarak okul hayatına yeniden başlamış ve yaptığı çalışmalarının başarısı olarak Nobel Ödülü alan ilk kadın bilim insanı unvanı ile taçlandırılmıştır.

Ayrıca eşi Pierre ile birlikte X ışınları üzerine doktora yapmaya karar vererek Uranyum metali hakkında yaptığı çalışmalara değinilmiştir. Bu çalışmalarla Uranyum cevherinde bulunan radyoaktif Radyum ve Polonyum elementi bilim dünyasına kazandırılmış böylece Kimya dalında Nobel ödülüne layık görülmüşlerdir

Kitapta genel olarak, Curie’nin zorluklarla dolu hayatı, erkek egemen bilim dünyasında akademik olarak kadının dışlanmadığı bir yaşam arzusu, fizik-kimya alanındaki çalışmaları ve başarıları, sosyal ve aile hayatı kronolojik olarak aktarılmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Eser, okurun hızlıca anlayabileceği yalın bir dille kaleme alınmıştır.
  • Görsel, karikatür ve tasvirlerin bolca kullanılması kitabı sürükleyici kılmıştır.
  • Curie’nin yaşamındaki dönüm noktaları, hayat yolculuğundaki istasyonlar gibi ayrı ayrı başlıklandırılmıştır. İstasyonlarda verilen molalar okuyucuyu okuma rotasında tutmuştur.
  • Kitapta zorluklardan kaçmak yerine onlarla yüzleşen ve mücadele eden bir rol-modelin ele alınması özellikle kız okurları bilim dünyasına kazandırmak için pozitif bir mesaj sunmaktadır.

Zayıf Yönü

  • Curie’nin aşk ve evlilik hayatından sıkça bahsedilmesi okuyucuya verilmek istenen ana temadan uzaklaştırmıştır.
  • Kitabın bitiş kısmının yaratıcı ve merak uyandırıcı olmaması…

Sonuç

Bu eser, zorlu hayatına 2 Nobel Ödülü sığdıran ve aynı zamanda bilime ve topluma fayda sağlayacak 2 kız çocuğu yetiştiren Curie’nin birçok insana örnek olacak hayatından çarpıcı kesitlerle okuyucu buluşturmaktadır. Çocuklarımızı bilim dünyasıyla tanıştırırken “bilime adanan ömrün” mücadelelerle dolu hikayesine siz de ortak olabilirsiniz.

Ahmet Korkut

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar