test
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberIngenuity, Mars görevlerini daha hızlı tamamlıyor

Ingenuity, Mars görevlerini daha hızlı tamamlıyor

NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri 5 Aralık’ta gerçekleştirdiği 17. uçuşla beraber havada kalma süresini 30 dakikanın üstüne çıkarttı. Mars’ın Jezero Krateri üzerinde Perseverance gezgininin gelmesini bekleyeceği yere yaklaştı. 30 dakika, 48 saniyelik uçuş süresi boyunca Mars yüzeyinde 3,592 m yol aldı, 12 m yükseklikte ve saatte 5 m hızla uçtu.

5 Aralık’ta helikopter alçalırken veri akışında beklenmedik bir kesinti oluşması nedeniyle rotor cihazının durumu hakkında net bilgilere sahip olunamamıştır. Dünyadaki diğer baz istasyonlarıyla iletişime geçildi. 10 Aralık cuma günü NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki mühendisler, 17. uçuşun başarılı ve Ingenuity’nin iyi durumda olduğunu bildirdi.

Beş uçuş testine kadar tasarlanan Ingenuity, ilk uçuşunu 19 Nisan 2021’de gerçekleştirdi. Aşağı ve yukarı yönde yapmış olduğu sıçramalarla Mars’ta kontrollü uçuş yapabileceğini gösterdi. Sonraki dört uçuşunda ise rotor taşıtının uçuş zarfını genişleterek, karmaşık manevralarla daha uzun uçuşlar yapmasına olanak sağladı. Altıncı uçuşuyla birlikte, Mars’ta keşfedilen yerlerin gelecekte kazandırabileceği avantajları araştıran bir ekibe katıldı. Teddy Tzanetos: “Yarım saatten fazla havada kalan Ingenuity, sekiz ay boyunca şiddetli soğuktan sağlam çıktı ve dokuz adet Mars havaalanını işletti. Uçağın devam eden operasyonları, tasarımın sağlamlığına ve küçük operasyon ekibimizin titizliğine ve tutkusuna hitap ediyor.” dedi2.

Ingenuity’in 18. uçuşunda 125 saniyede 2,5 m/s hızla 230 m yol katetmesinden dolayı bu uçuşun 15 Aralık’tan önce yapılması planlanmıştır ancak Ingenuity’nin radyo dalgalarının menzil ve performansını zorlayacaktı. Ekip, iniş sürecinde bağlantıyı korumak için ek bir sinyal gücü artışını sağlayarak, düşük veri hızı modunda iletişim kurmayı planlamıştır. Tzanetos: “İnişte telsiz bağlantısını kaybedersek, Ingenuity ve Perseverance arasındaki iletişimin iyileşmesi birkaç gün veya hafta sürebilir.” dedi.

Kaynaklar
1. https://www.nasa.gov/feature/jpl/6-things-to-know-about-nasas-ingenuity-mars-helicopter/
2. https://phys.org/news/2021-12-nasa-ingenuity-mars-helicopter-total.html

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar