test
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberAçık deniz (offshore) rüzgar türbinleri daha yüksek verimlilik sağlıyor

Açık deniz (offshore) rüzgar türbinleri daha yüksek verimlilik sağlıyor

Ørsted yetkilileri, Kuzey Denizi’nin İngiltere açıklarında yeni bir rüzgar santrali projesi olan Hornsea 2’de ilk gücü elde ettiklerini açıkladılar. Yetkililer, şirketin internet sitesinde rüzgar santralinin tamamen faaliyete geçtiği zaman dünyanın en büyük rüzgar santrali olacağını duyurdular.

Hornsea 2, adından da anlaşılacağı gibi dört segmentli bir projenin ikinci basamağıdır. En büyük açık deniz (offshore) rüzgar çiftliği olan Hornsea 1, şu anda 174 türbini ve 1,2 GW’lık üretim kapasitesi ile İngiltere’de bir milyondan fazla eve güç sağlayacak büyüklükte olup geçen yıl faaliyete geçmiştir. Hornsea 2 ise 2016 yılında Siemens tarafından üretilen bir tanesi 8 MW güç üretebilen 165 adet türbine ve 1,32 GW’lık güç kapasitesine sahip olacak şekilde inşası için onay verilmiştir.

Rüzgar çiftliği, İngiltere’nin Grims kentinin yaklaşık 90 km açığında yer alacak ve tamamen faaliyete geçtiğinde, Killingholme’daki bir trafo merkezine güç sağlayacak. Proje, trafo merkezine ulaşmadan önce okyanusun 390 km ardından karanın 40 km altına kablonun döşenmesi ile gerçekleşecektir. Rüzgar santralinin tamamlanma tarihi pandemiden dolayı değişkenlik gösterse de gelecek yıl bitmesi planlanıyor.

Ørsted yetkilileri, Hornsea 1 ve 2’nin tamamen faaliyete geçmesiyle yaklaşık 2,3 milyon eve yetecek kadar elektrik üreteceğini belirtiyor. Bununla birlikte Hornsea 2, diğer büyük ölçekli offshore rüzgar çiftliklerine kıyasla kıyıdan daha uzakta yer almasıyla başka bir rekor daha kırabilir. Bu kadar büyük ölçekli bir rüzgar çiftliği tarafından enerji talepleri karşılanabilecek ev sayısına ilişkin tahminler ülkelere göre değişebilir. Hornsea 3 ve Hornsea 4 projelerinin de hayata geçirilmesiyle birlikte Ørsted’li yetkililer, projenin tamamının İngiltere hükümetinin 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edeceğini öne sürüyorlar.

Kaynak

1. https://techxplore.com/news/2021-12-power-world-largest-offshore-windfarm.html

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar