test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-Kitaplariİlk Okuma - Güneş, Ay ve Yıldızlar

İlk Okuma – Güneş, Ay ve Yıldızlar


Sun, Moon and Stars
Çevirmen: Barış Bıçakçı

Stephanie Turnbull

Çizim: Kuo Kang Chen – Uwe Mayer
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Tarihi: 2006
Basım Yılı: 2022
Baskı Sayısı: 10
Sayfa Sayısı: 33
ISBN: 978-975-403-393-9
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 15 cm x 20,5 cm
Yaş grubu: 7-11

İçerik

Güneş, Ay ve Yıldızlar” kitabı, uzayın temel taşlarını öğretmeyi amaçlayan bilgiler ve resimlerle de destekleyen eğitici bir çocuk kitaptır. “Güneş neyden oluşur, astronotlar Ay’a nasıl gittiler ve orada neyle karşılaştılar?” gibi ilginç soruların cevaplarını ve daha fazlasını konu alan bir eserdir. 

Güneş Sistemi’nde bulunan gezegenlerin, onların görünümünün ve özelliklerinin yanında takımyıldızlarından ve hayat akışımızda çok sık ön planda bulunamayan akan yıldızlar gibi uzay cisimlerinden de bahsedilmektedir. 

Yazar, anlatımının kısa ve öz olmasına dikkat etmiş ve hem fotoğraf hem karikatürlerle destekleyerek aktarılan bilginin okuyucu adına eğlenceli hale gelmesini sağlamıştır. İçinde bulunduğumuz evreni tanımak için görsel ağırlıklı temalar, sayfalardaki renk cümbüşü ile daha ilgi çekici hale getirilerek okurların henüz yazıyı okumadan konular hakkında fikir sahibi olabilmesine olanak sağlanmıştır. Sayfada bahsi geçen konuyla ilgili genel kültür bilgileri de dipnotlar şeklinde verilmiştir. 

Güçlü Yönleri

  • Kitapta gezegen, uydu ve yıldızlar gibi gök cisimlerinin karikatüristik çizimlerine ek olarak gerçek fotoğraflarının da koyulması, cisimlerin fiziki hallerinin de öğrenilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Sayfaların köşelerinde bulunan genel kültür içerikli dipnotlar, okurun anlatılan konu ile günlük hayatından belli noktalar arasında bir bağ kurmasına yardımcı olmaktadır. (Gökadaların yumurtaya benzetilmesi, çıplak gözle güneşe bakmanın zararı vb.)
  • Gece gökyüzünde ay, güneş, girdap gökadası gibi cisimlerin fotoğrafları yan yana bulunan iki sayfaya bir bütün olarak yerleştirilmiş ve bu sayede görseller daha çarpıcı hale getirilmiştir.
  • Ay’a yapılan yolculuk, Ay tutulması, krater oluşumu gibi olayların evreleri, karikatürize edilerek sıralı bir şekilde gösterilmesi, okuyucuya akıcı bir görsel okuma deneyimi sunmuştur.
  • Kitabın sonunda bulunan küçük resimlerle desteklenmiş sözlük yardımıyla anlamı bilinmeyen kelimelerin öğrenilmesi sağlanmıştır.
  • Yine kitap sonunda bulunan dizin bölümü ince bir kitap için gereksiz gibi görülse de hitap ettiği yaş aralığına, eserlerde dizin mantığının aşılanması adına faydalı olacağı düşünülmektedir.

Zayıf Yönleri

  • Uzay konularında yeni bilgi edinmeye başlayan bir kitle için görsel bilgi aktarım yöntemi etkilidir ama konu sayısı ve içeriğinin sınırlı olması, derinlemesine bilgi edinmeyi kısıtlayabilir.
  • Sözlük kısmının da daha kapsamlı yapılarak daha fazla uzay teriminin öğretilme fırsatının iyi değerlendirilemediği düşünülmektedir.

Sonuç

‘‘Güneş, Ay ve Yıldızlar’’ kitabında uzay cisimlerinin temel taşları, çarpıcı görseller ve faydalı bilgilerle okuyucuya aktarılmıştır. Verdiği kısa bilgilerle, okuru uzay konusunda doyumsuz hale getirerek daha fazla merak etmesine ve araştırmasına olanak sağlayacaktır. Evreni merak eden, sorgulayan ve geleceğin astronotu olmasına ve uzay bilimcisi yetişmesine ilk basamak olacak aday bir eserdir. İçerisinde bir nokta kadar olduğumuz bu evreni tanımaya bir yerlerden başlamak isteyenlere…

Ant Efe Şimşek

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar