test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariBilim - Eğlenceli Etkinlikler

Bilim – Eğlenceli Etkinlikler


Science Activity Book
Çevirmen: Anıl Ceren AltunkanatSam Hutchinson

 

Sam Hutchinson

Çizim: Vicky Barker
Yayınevi: Türkiye İş Bankası – Kültür Yayınları
Yayın Yılı: 2019
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-605-295-693-9
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Birinci hamur
Boyut: 21,5 cm x 24 cm
Yaş Aralığı: 7-12

İçerik

Sam Hutchinson, çocuk ve gençlik kitapları yazmış, çocuklar için bilim kategorisinde eserler vermiştir. Farklı yazarlardan oluşan Türkiye İş Bankası – Kültür Yayınlarının STEM serisinin 2. kitabı olan “Bilim – Eğlenceli Etkinlikler” yazarın kaleme aldığı son eserdir.

STEM serisi; bilim – teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında bilgi vermektedir. Söz ettiğimiz bu kitap ise beş duyu organımızı da dahil ederek, beş farklı bölümde bu enerji kaynaklarını çocuklara hissettirerek anlatmıştır.

Aynı zamanda yenilenemez enerji kaynaklarının oluşturduğu iklim değişikliğine bir panzehir olan yenilenebilir enerji, yenilenemez kaynaklarla beraber anlatılmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, nükleer, rüzgar ve dalga enerjisi verilirken yenilenemez enerji kaynaklarından fosil türevli kömür, petrol ve doğalgazdan bahsedilmektedir. Örneğin güneş enerjisinde, panellerin nasıl çalıştığı ve nerelerde ihtiyaç duyulduğu çocuklara öğretici bir dille aktarılmış olup nükleer enerjide ise atomların nasıl oluştuğu ve nasıl parçalandığından söz edilmektedir.

Aynı zamanda bir mıknatıs etkinliği verilerek bunun pozitif ve negatif yönlerinin gösterilmesi istenmiştir. Kitapta verilen bir diğer öğretici etkinlik ise gölgedir. Güneşin hangi açıdan geldiğini tahmin ederek, verilen hayvan ile gölgesinin eşleştirilmesi istenmiştir. Beş duyu organını bu şekilde öğretici etkinlikler ile tamamlayarak okuyucunun hem beyin fırtınası yapması istenmiş hem de konu hakkında daha ayrıntılı bir fikir edinmesi sağlanmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Eserde, birçok enerji türünden örnekler verilip etkinlikler ile açıklanması, öğrenme açısından teşvik edicidir.
  • Bu yaş grubundaki okurlar için etkinliklerin kolaylıkla yapılabilir olması kitabın öğreticiliğini arttırır.
  • Konularla ilgili çizimler sayesinde çocuklar anlatılan konuyu görsel hafızasını kullanarak daha kolay anlayabilecektir.
  • Eski (fosil) ve yeni (yenilenebilir) enerji türleri karşılaştırılarak açıklanması konu hakkındaki anlaşılabilirliği artırmıştır.
  • Gözlemin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını birden fazla betimleyici kelimeyle anlatarak, çocukların kelime dağarcığının genişlemesinde önemli rol oynamıştır.

Zayıf Yönleri

  • Kapak tasarımının içerik ile tam olarak uyuşmaması alıcının önyargılı yaklaşmasına sebep olabilir.
  • Kitapta verilen konuların akışı düzensiz olduğu için okuyucuda dikkat dağınıklığı yaşatabilir.

Sonuç

Enerjiyi, okurlarına beş duyu organını kullanarak anlatan bu kitap, aynı zamanda çeşitli konulardan oluşan bir serinin parçasıdır. Farklı yazarların kaleminden dökülen ve oldukça heyecan verici olan bu seriyle, öğrenerek okuma dünyasına sizlerde katılabilirsiniz.

 

Özge Özşaşılar

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar