Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberABD nükleer reaktörler için yeni yakıt arayışında

ABD nükleer reaktörler için yeni yakıt arayışında

ABD’li yetkililer tarafından yapılan bir açıklamada, küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olmak ve ulusal güvenliği artırmak amacıyla kurulan nükleer reaktörlerin  geliştirilmesi ve doğru türde nükleer yakıtın daha iyi tedarik edilmesi gerektiğine değinildi.

ABD Enerji Bakanlığı, düşük zenginleştirilmiş uranyum veya yüksek testli düşük zenginleştirilmiş uranyumu (High-Assay Low-Enriched Uranium – HALEU) kullanılabilir hale getirmek için yardım edebilecek şirketlerden bu konu hakkında görüş bildirmelerini talep etti. Alınan bilgilerin ışığında hazırlanacak rapor, Enerji Departmanı’nın bir sonraki adımı atmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte şirketlerden nükleer yakıtı nasıl tedarik edebilecekleri konusunda daha ayrıntılı planlar sunmaları istenecektir. 

Başkan Joe Biden’in geçen ay imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı yasası, Enerji Bakanlığı‘nın ihtiyaç duyduğu iki gelişmiş reaktör projesi için gereken 2,5 milyar dolarlık bütçeyi karşılayacaktır. Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Ofisi sekreter yardımcısı Dr. Kathryn Huff: “Gelişmiş reaktörler, iklim değişikliğine karşı toplu mücadelemizde sahip olduğumuz inanılmaz bir varlıktır. Yeterli ve çeşitli bir HALEU arzı sağlamak için adımları şimdi hızlıca atmazsak, iklim değişikliğini engellemede nükleer enerji bir alternatif olmayabilir.” sözlerini dile getirdi.

ABD, enerjisinin yaklaşık %20’sini nükleer santrallerden karşılamaktadır. Enerji Bakanlığı, mevcut reaktör yakıtında %5 oranında zenginleştirilmiş uranyum kullanıldığını söyledi. Geleneksel nükleer güç reaktörlerinden daha küçük olan gelişmiş reaktörlerde daha fazla enerji üretmek için gerekli olan zenginleştirilmiş HALEU oranı %5 ile %20 arasındadır. 

ABD’li yetkililerin nükleer enerji konusunda nükleer santralleri ekonomik olarak rekabetçi hale getirmek ve nükleer enerjinin güvensiz olduğuna dair kamuoyu algısını değiştirmek için çabaları bulunmaktadır. Bu çabaya karşın nükleer enerjiyi eleştirenler, yakıt üretim tesislerinin yanı sıra elektrik santrallerinin kazalara ve sabotajlara karşı savunmasız olabileceğini ve nükleer malzemelerin bomba yapmak için kullanabileceklerini söylediler. 

 

Kaynak

https://techxplore.com/news/2021-12-eye-fuel-advanced-nuclear-reactors.html

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar