Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberABD Temiz Enerji Teşviklerini Nasıl Planlıyor?

ABD Temiz Enerji Teşviklerini Nasıl Planlıyor?

ABD ÇEVRE KORUMA AJANSI (EPA) JEOTERMAL VE HİDROELEKTRİK ENERJİYİ İÇEREN TEMİZ ENERJİ TEŞVİK PROGRAMINA (CEIP) DOĞRU İLERLİYOR

Environmental Protection Agency (EPA)

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), şu anda ABD Yüksek Mahkemesi tarafından Temiz Enerji Planı’nın (CPP) beklemeye alınmasına rağmen bunun bir parçası olan isteğe  bağlı Temiz Enerji Teşvik Programı (CEIP) hakkında kamu yorumları için ek ayrıntıları yayınladı.

 

CEIP, sıfır emisyonlu yenilenebilir enerji kapsamında erken yatırımları teşvik ederek ve düşük gelirli toplumlarda enerji verimliliğine yönelik yapılan yatırımların önündeki engelleri kaldırarak devlet ve toplulukların hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Janet_McCabe2

 

Hava ve Radyasyon Birimi Yönetici Asistanlığını yapan Janet McCabe tarafından imzalanan yasallaşmış öneri, CPP’nin etkili hale gelmesi için devlet ve toplulukların katılmak istedikleri programları seçmelerinde rehberlik yapacaktır.

EPA bu önerinin, paydaşların çeşitli program tasarım unsurları hakkında yorum yapması için fırsat sağlayacağını söyledi. Bu unsurlar düşük gelirli toplumlarda güneş enerjisi projeleri dahil olmak üzere proje uygunluğu açısından açıklama içerir, var olan programlardan bir veya daha fazlasını seçmesine olanak sağlar. CEIP bu teşvikleri proje sağlayıcıları için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği adına kullanılabilir hale getirir.

ceip_state_credits

İlk CEIP önerisine göre, uygun projelere düşük gelirli toplumlarda rüzgâr, güneş ve enerji verimliliği 2021 yılında kullanılmak üzere 2020’ye kadar bloke edilmiş kredi oluşturabilir ve 2022’den sonrası için uyumlu hale getirir. İlk CEIP önerisi adı altında nitelikli projeler -düşük gelirli topluluklarda rüzgâr ve güneş enerjisi verimliliği- 2020 ve 2021 arasında yatırılıp 2022 ya da daha sonra uyum için kullanılacak krediler oluşturabilir. CEIP 300 milyon ton karbon salınımı ile sınırlıdır. EPA kamudan gelen açıklamalara dayanarak rüzgâr, güneş, hidroelektrik ve jeotermal enerjinin ötesinde serbest yenilebilir enerji teknolojilerinin genişlemesine sınır getirilmesini öneriyor.

Kamu önerilen karar ile ilgili 60 gün içinde yorum yapma hakkına sahiptir. EPA 3 Ağustos’ta Chicago’da halka açık basın toplantısı düzenleyecektir.

Devletler, şubat ayında ABD yüksek mahkemesi tarafından beklemeye alınan ve incelemesi devam eden CPP’ye uymak zorunda değildir.

EPA’ya göre birçok devlet ve topluluk bu planı ilerletmek için gönüllü olarak enerji santrallerinde karbon kirliliğini keseceklerini belirtmiş ve CEIP de dahil olmak üzere ajansın bu yöndeki çabalarını destekleyerek bazı araçlar geliştirmesini istemiştir.

EPA bu ihtiyaçlara cevap verdiğini söylemiştir ve CEIP ile ilgili ek bilgi ile ülkelerin taahhüdünü sağlayarak tutarlılık göstermektedir.

 

Kaynak: www.renewableenergyworld.com/articles/2016/06/us-environmental-regulators-move-forward-with-clean-energy-incentive-program.html

Ayrıntılar: http://www.theenergycollective.com/frank-swigonski/2321875/understanding-clean-energy-incentive-program

 

Ecem HOŞYİĞİT & Esra VARBİL

 

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar