Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiAlternatif Enerji Kaynakları

Alternatif Enerji Kaynakları

Alternatif Enerji Kaynakları

Enerji, bir cismin veya bir sistemin kendisi dışında etkinlik üretme yeteneğidir. Başka bir tanımla bir cismin veya sistemin iş ve ısı üretmesidir. Enerji ve enerji kaynakları dünyadaki gelişmelerin temel anahtarı olmuş, ülkelerin kaderlerini belirlemiş ve savaşlara neden olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Doğa ve evrenin ayrılmaz bir öğesi olan enerjinin tarihi, bir bakıma insanlık tarihi kadar eskidir. Bir ülkenin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişiminin belirleyici faktörlerinin başında, enerji ve enerji kullanımı gelmektedir. Enerji ve enerji kaynakları; toplumların yaşam kaynağında ve yaşamın her aşamasında en önemli girdilerdir.

Dünyada; nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme ile birlikte, küreselleşme sonucu artan ticaret ve üretim imkânlarına bağlı olarak, doğal kaynaklara ve enerjiye olan talep giderek artmaktadır. Bu kitapta, özellikle alternatif enerji kaynaklarından güneş, rüzgâr, hidrojen, doğal gaz, LPG, biyokütle enerjisi, bitkisel yağlar, biyoyakıtlar – Biyometanol, biyomotorin ve biyoetanol, bor enerjisi ile ilgili temel esaslar verilmeye çalışılmıştır. Bu kitabın, özellikle üniversitelerimizde enerji, yakıtlar ve alternatif enerji kaynaklarını içeren ilgili derslerde öğrencilerimize bir başvuru kaynağı olması hedeflenmiştir.

Şunu söyleyebilirim ki tam da görüldüğü gibi; vay efendim elime alayım da bir haftada okuyayım ya da ben bunu okur bitiririm diyebileceğiniz bir kitap değil ancak elinizin altında olmasında yarar var!

Daha önce sizlere Jeanne Manning ve Joel Garbon’dan Yeşil Enerji’yi tanıtmış ve “Belki de enerji, toplum, gelecek ilk kez bu kadar iç içe ve akıcı olarak ele alınmış.” demiştik. Bu kitap için de “alternatif enerjinin ansiklopedisi” demek yanlış olmaz herhalde.

Belirtildiği gibi alternatif enerji hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye kolayca ulaşabilir ve neyin nereden geldiği hakkında kafanızı karıştıracak düşünceler olmadan gönül rahatlığıyla yardım alabilirsiniz.

Bilimsel anlamda tüm merak ettikleriniz, tüm gönüllü ve de mecburi ödevler ve araştırmalarınız için ideal bir dost olacağından şüpheniz olmasın.

Enerjinin dünyanın kalbini oluşturduğunu varsayarsak kalbinizi tanımanızda yarar var.

Bilimsel anlamda temiz bir dünya için bilgiye aç bütün okurlarımıza şiddetle tavsiye ederiz…

Sedef BAYRAM

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar