Yaşam Kaynağı Su


Yaşam Kaynağı Su
Çizim: Erdoğan Oğultekin 

Hüseyin Toy

Yayınevi: Genç Hayat
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 120
ISBN: 978-625-447-011-0
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 13,5 cm x 21 cm
Yaş grubu: 7-12

İçerik

Yaşam Kaynağı Su adlı kitabın yazarı Hüseyin TOY, 1984 Osmaniye doğumludur. Selçuk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli illerde görev yapmıştır. Şu an Hatay İskenderun’da görev yapmaktadır. Çocukların kitap okumayı aynı zamanda da bilimi ve doğayı sevmelerini isteyen, bu sebeple mizah dolu kitaplar yazmaya çalıştığını belirten yazarın Eğlenceli Bilim serisi içinde yayınlanmış 7 adet kitabı vardır.

Ateş, hava, su ve toprak konularını da tek tek ele aldığı Eğlenceli Bilim serisinin ilk kitabı ‘Yaşam Kaynağı Su’ eseridir. Bu eserde anlatıcılığını Gogul amcanın yaptığı ilk bölümde suyun tanımı, özellikleri ve oluşumu üzerinde duruluyor. Suyun diğer sıvıların aksine yüzeyden donmaya başlaması ve kaldırma kuvvetiyle tonlarca ağırlıktaki gemileri nasıl taşıdığını açıklarken denizaltı, feribot, vapur gibi deniz taşıtlarının tanıtımı ve çalışma prensiplerine de değiniliyor. Üç kalbe sahip ahtapotlardan 100 yıl yaşayabilen ay balıkları ve 30 metre uzunluğundaki mavi balinalara kadar su altı dünyasına ait ilginç bilgilerle okuyucunun dikkatini çekiyor. İlerleyen bölümlerde suyun en güzel hallerinden biri olan karın; oluşumu, özellikleri ve toprakla bitkileri kışın soğuktan, yazın ise sıcak ve susuzluktan nasıl koruduğu anlatılıyor. Niagara Şelalesi, Atatürk Barajı ve 11.000 metre derinliğindeki Mariana Çukuru gibi su yapıları ilgi çekici yönleriyle ele alınıyor. 

Kitap, yazarın hayattan gözlemleriyle toplum ve özellikle gençlik olarak fikir, proje, teknoloji başta olmak üzere herhangi bir şey üretmenin ne denli önemli olduğu vurgulayarak son buluyor.

Güçlü Yönleri

  • Suyun kaldırma kuvvetinin deneylerle açıklanması, bu kanunun somutlaştırılarak öğrenilmesine katkı sağlamıştır.
  • Anlatılanları karikatürize eden çizimler konuları daha ilgi çekici hale getirmiştir.
  • Su altı canlılarının intak sanatıyla kendilerini ifade etmeleri, onların akılda kalıcı hale gelmesini sağlamıştır.
  • Küresel ısınmayı engellemek için alınabilecek önlemler anlatılarak çevresel sorumluluk bilinci kazandırılmıştır.
  • Kitapta, su konusu dışında hayatta bir şeyler üretmenin önemine, üretim şekil ve çeşitlerine de değinilerek okura bilim, üretim ve gelişim fikri aşılanması hedeflenmiştir.

Zayıf Yönleri

  • Hinduizm, hidrotermal ve atopik dermatit (egzama) gibi bazı teknik terimlerin tanımlarının dipnot olarak verilmemesi anlamayı zorlaştırabilir. 
  • Yer yer kullanılan uzun cümleler okurların bağlamdan kopmasına sebep olabilir.

Sonuç

Tüm canlı yaşamının vazgeçilmezi suyu anlatan bu kitap; suyun yeryüzü ve gökyüzündeki kar, nehir, göl gibi çeşitlerini daha önce belki de hiç duymadığınız bilgilerle harmanlayarak okuyucuya sunuyor. Suda yaşayan canlılardan, deniz taşıtlarına kadar birçok konuyu ele alarak yazarın tecrübe ve bilgilerini bir araya topladığı bu eser, suyun tüm sırlarını günyüzüne çıkarıyor. Gogul amcanın esprileriyle eğlenceli hale getirilen anlatımı ve şaşırtıcı bilgileriyle ‘Yaşam Kaynağı Su’ tüm meraklı okurlarını bekliyor.

Begüm Tüzel

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar