Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariYakından Tanıyın - Elektrik

Yakından Tanıyın – Elektrik


Electricity (Eyewitness Guides)
Çevirmen: Özgür EtişkenSteve ParkerSteve Parker
Çizim: Clive Streeter
Yayınevi: TÜBİTAK Popüler Bilim
Yayın Yılı: 1998
Basım Yılı: 2018
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 72
ISBN: 978-605-080-3
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 21 × 27,5 cm
Yaş Aralığı: 6+

İçerik

Çocuklar için bilimsel türde eserler yazan İngiliz Steve Parker, yazarlık kariyerinden önce çeşitli dergilerde editörlük yapmıştır. Kaleme aldığı Yakından Tanıyın – Elektrik kitabının çevirmenliğini Özgür Etişken yapmış ve 1998 yılında yayınlanmıştır. TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından yayınlanan bu kitap çocukların kolaylıkla algılayabileceği ve gençlerin merakla okuyacağı tarzda kaleme alınmıştır. Eser, İngiliz menşeili Dorling Kindersley Yayınevi’nin Eyewitness Guides serisi içerisindeki kitaplardan biridir.

Elektrik ile ilgili teorik bilgi istasyonlarından aldığı betiyi sade ve anlaşılır bir dille tarihsel yolculuğa çıkaran eserde didaktik bir anlatım hakimdir ayrıca kitapta tek bir resmin iki sayfada yer alması okuyucuda hipnoz etkisi yaratarak kitapla bütünleşmesini sağlıyor. 

“4 milyar yıl önce dünyada yaşam bile yokken” var olan, gökyüzünü aydınlatan yıldırımların oluşmasında kilit rol oynayan elektronlardan oluşan elektrik ile ilgili bütün bilgileri bu eserde bulmak mümkündür. Oldukça kapsamlı bir konu olan elektrik, kitapta “Elektriksiz ne yapardık?” gibi başlıklara ayrılarak okuyucuyu sorgulamaya teşvik etmiştir. Konular metin içerisinde genel hatlarıyla ele alınırken ayrıntılı bilgiler ise küçük notlar halinde görsel tekniklerle aktarılmıştır. Yazar son sayfada siyah arka plan seçerek bugün dünyamızın elektriksiz kalmasıyla yaşanılabilecek zorluklara vurgu yapmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Yazar elektrik konusunu farklı başlıklar altında başarılı bir şekilde vermiş ve böylece bu parçalı bütünü okurların zihinlerine kalıcı bir şekilde kodlamıştır. 
  • Kitabın arka kısmında bulunan “Bunları Biliyor muydunuz?” bölümü okurda merak uyandırırken “Sorular ve Yanıtlar” kısmı da okuyucunun bilgilerini tazelemesine yardımcı olmaktadır.
  • Çocukların konuyla ilgili anlamını bilmediği sözcüklerin tanımına kolayca ulaşabilmeleri için kitapta sözlük kısmı da bulunmaktadır.

Zayıf Yönleri

  • Kitapta bir konunun anlatımı için oldukça fazla resimden yararlanılmıştır. Ancak yazıdan daha çok görselin olması metinsel okumaya yatkın okuyucuların dikkatinin dağılmasına yol açabilir.
  • Kitapta öyküleyici anlatımın kullanılmaması okuyucunun akıcı bir şekilde elektriğin tarihçesini öğrenmesini engellemektedir.
  • 1998 yılında yayınlanan ve enerji konusunu ele alan bu eserde petrol krizi sonrası popülerliği artan yenilenebilir enerji kaynaklarından bahsedilmemesi kitabın eksik yönlerinden biridir.

Sonuç

Kitabın sonlarında yer alan “Peki, dünyanın elektrik kaynağına bağlı hayali fişi bir anda çekilirse ne olur?” cümlesiyle çocuklara elektriğin önemini vurgulayan eser, aynı zamanda bu konu hakkında bilinçlendiren etkili bir kitap haline gelmiştir. Sizler de elektriğin karanlığı aydınlığa nasıl dönüştürdüğünü Yakından Tanıyın-Elektrik kitabı sayesinde görebilirsiniz.

 

Merve YILDIRIM

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar