test

Sürdürülebilirlik


Sürdürülebilirlik
Çizim: Ece ZeberAlper K. AteşAlper K. Ateş
Yayınevi: Beta Kids
Yayın Yılı: 2017
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 2
Sayfa Sayısı: 48
ISBN: 978-605-333-963-2
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 20,5 x 20,5 cm
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

Sürdürülebilirlik, çocuklar için yazmış olduğu bilim kitapları ile tanınan Alper K. Ateş’in kaleme aldığı “Mavi Gezegenler Serisi” kitaplarından biridir. Bu eser Beta Kids tarafından 2017 yılında yayınlanmıştır. Seride “Geri Dönüşüm”, “Küresel Isınma”, “Suyun Hikayesi” ve “Koruma Altındaki Türler” kitaplarıyla doğa, yaşam ve güncel sorunlar ile ilgili kitapların yanında Marie Curie, Albert Einstein, Nikola Tesla gibi çocukların ilham alabileceği bilim insanlarının anlatıldığı “Bilim İnsanları Dizisi” kitapları da bulunmaktadır.

Bu eserde kaynakları tükenmeye yüz tutmuş ve nüfusun hızla arttığı Dünya’nın sürdürülebilirliği çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Yazar ve okuyucunun doğrudan etkileşime girmesi ile hedef odaklı bir görünüm çizen bu kitap bilimsel bilgileri içten ve doğal anlatımıyla genç okuyucuların kolaylıkla anlayabileceği ölçüde aktarmıştır.

Sürdürülebilirlik tanımını birçok örnek ile basite indirgeyerek anlatan bu kitap, insanlık tarihinin son yüzyıllardaki hızlı gelişimi sonucunda meydana gelen ve ekosisteme olumlu/olumsuz pek çok etkisi olan kentleşmenin sonuçlarından bahsetmektedir. Kitap, nüfusun hızlı artışının üretim tüketim dengesini etkilemesini, sürdürülebilirliği tehlikeye atmasını son olarak ise dünyayı içinde bulunduğumuz durumdan kurtarmak adına başlangıç olabilecek temel bilgileri konu almaktadır. 

Güçlü Yönleri

  • Nesnel bilgilerin ağırlıkta olduğu kitaplarda fazla yer kaplayan sözcüklerin boğuk havası bu eserde hissedilmemektedir. Satır aralarının genellikle boşluklu olması ve çok görsele yer vermesi didaktik havayı dağıtmıştır.
  • Kitapta zaman zaman kullanılan baloncuklar içerisindeki eğitici bilgiler, genç okuyucularda kalıcılık sağlayabilecek kadar sade, önemli bilgilere yer verilmesi bakımından ise zengindir.
  • Kitap içerisindeki görsellerin canlılığı okuyucunun dikkatini dağıtmamakta görsellerin konuya uygunluğu anlatılmak isteneni vurgulamaktadır. 
  • Gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan’ın “Soluk Mavi Nokta” kitabından bir kesit verilmiştir. Bu kesit ile soluk mavi noktanın uzayın derinliklerinde bir toz tanesi kadar yer kaplayan ve yaşam barındıran tek gezegen olduğu ve de sürdürülebilir bir yaşamın önemine dünyaca tanınmış bir yazarla dikkat çekilmesi kitabın çekiciliğini artırmıştır.
  • Yazar yoğun bir şekilde sayısal verilerden yararlanmış ve karşılaştırmalı bir şekilde okuyucuya sunulmuştur. Anlatımın bu şekilde zenginleştirilmesi konunun ayrıntılı anlaşılmasına ve okuyucunun karşılaştırma ve ölçme becerisini geliştirmektedir.

Zayıf Yönleri

  • Eser her ne kadar basitleştirilmiş ve eğlenceli hale getirilmiş olsa da, gençlerin ilk okuyuşta çekici bulamayacağı bilgiler ile donatılmıştır. Genelinde karşımıza çıkan bilgiler gençler için daha eğlenceli bir şekilde harmanlanabilir.
  • Kitapta, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden olan eşitsizlikle mücadele, nitelikli eğitim, kaliteli yaşam, temiz su, bilinçli tüketim-üretim ve temiz enerji gibi küresel konulardan bahsedilmesi genç okuyucuları bilgilendirmektedir fakat anlaşılması zor olabilecek bu konular okuyucuda kalıcılık sağlamayabilir. 

Sonuç

İnsanlık tarihinin belki de en hızlı ve ulaşılabilir olan teknoloji çağında çocukları daha da bilinçli bir şekilde yetiştirmek ve onları neyin beklediğini bilmedikleri sürdürülebilir bir geleceğe daha güçlü bir biçimde hazırlamak üzere kitabın sayfaları sizleri beklemektedir.

 

Müberra Canbazoğlu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar