Küresel Isınma

Chaude la planète
Çevirmen: Hasan AkyolSandrine Dumas Roy

Sandrine Dumas Roy

Çizim: Emmanuelle Houssais
Yayınevi: Teleskop Popüler Bilim
Yayın Yılı: 2017
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 36
ISBN: 9786-0525-20406
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: 24 cm × 24 cm
Yaş Aralığı: +6

İçerik

Fransız yazar Sandrine Dumas Roy, “doğanın korunması” ve “sürdürülebilir kalkınma” konuları üzerine çalışan bir belgesel yapımcısıdır. Bununla birlikte, daha çok çocuklara hitap eden ve çevresel sorunları konu alan hikayemasal türünde 6 adet eseri bulunmaktadır.

Bu eserlerden biri olan “Küresel Isınma” kapak kısmından itibaren etkileyici ve merak uyandırıcı tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Kapakta penguenlerin okyanusta tekne ile dolaşması, buzulların eriyip toprağın gün yüzüne çıkması ve toprak üstünde biten çimler  gibi dikkat çekici öğeler bulunmaktadır.

Hakim (Tanrısal, İlahi) bakış açısıyla ele alınan bu kitap, fabl türünde yazılmakla birlikte son sayfalarında bilimsel bilgilere de yer vererek küresel ısınmayı önlemenin yollarına değinmiştir. Kitabın genelinde iklim krizi, buzulların erimesi, gaz salınımı, biyoçeşitliliğin azalması ve sıcaklıkların aşırı artmasından bahsedilmektedir. Ayrıca eser Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Başkan Yardımcısı (2002-2015) Jean Jouzel tarafından tavsiye edilmiştir.

Eserde hayvanlar; sıcaklığın aşırı artışı, yiyeceklerin azalması ve yaşam alanlarının yok olmasından dolayı içlerinden birilerini görevlendirir ve sebeplerin araştırılmasını isterler. Yunuslar da dünyanın dört bir yanını dolaşarak araştırma yapmaya başlarlar. Bu araştırma sonucunda, küresel ısınmaya ineklerin sütündeki gazın neden olduğu bilgisine ulaşırlar. Küresel ısınmaya karşı birçok öneri ortaya atar ve salınan gazı filtreleyici tesisler yapmaya karar verirler.

Güçlü Yönleri

  • Edebi tür anlamında “fabl”ın seçilmesi çocukları olayın içine çekerek aslında bilimsel bir konunun çocuklar tarafından daha anlaşılır olmasını sağlamıştır.
  • Olaylar -nehirde güneşlenen timsahlar, kayıkla gezen penguenler- çocukların ilgisini çekebilecek ironik görsellerle desteklenmiştir.
  •  Hayvanların teşhis (kişileştirme) yöntemiyle resmedilmesi, küresel ısınmanın hayvanlar alemine olumsuz etkileri hakkında önemli mesajlar içermektedir. Bu sayede okuyucu ve diğer canlılar arasında empati duygusunun gelişmesi de desteklenmiştir.
  • Hayvanların küresel ısınmaya karşı birlikte çalışmaları, görev dağılımı yapmaları, beyin fırtınası ile çözüm üretmeleri ekip çalışmasının ve fikir alışverişinin önemini vurgulamaktadır.
  • Kitabın sonunda verilen bilgilerle çocuklara küresel ısınmanın gerçek sebepleri ve yol açabileceği sorunlar anlatılmış, bunlara karşı alınabilecek önlemler aktarılarak okurların bilinçlenmesi hedeflenmiştir.
  • Eserin sonunda “Çözüm için hepimize görevler düşüyor.” mesajı verilerek toplumsal görev bilinci vurgulanmıştır.

Zayıf Yönü

  • İneklerin oluşturduğu küresel ısınmanın bertaraf edilmesi için diğer hayvanlar tarafından üretilen katı çözüm önerileri çocuklar için uygun olmayabilir.
  • Küresel ısınmanın ciddiyetinin kavranması amacıyla kitabın sonunda aktarılan bilimsel bilgilerin olay örgüsü dışında verilmesi istenen etkiyi yaratmamıştır.

Sonuç

Kitabın betimleyici ve öyküleyici anlatım teknikleri ile hayvanların dünyasına değinmesi çocukların ilgisini canlı tutarak konunun daha iyi kavranmasını sağlamıştır. Günümüz dünyasının en temel çevre sorununu hayvanların diliyle çocuk okurlara aktaran “Küresel Isınma” bu bağlamda örnek bir eserdir.

Aleyna Koparan

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Fırat Es ile Röportaj

Neden Geri Dönüştürmeliyim?

Son Yorumlar