İlginç Atom


İlginç Atom
Çizim: Ahmet SerinMuhammet Cüneyt Özcan
Yayınevi: Teleskop Popüler Bilim
Yayın Yılı: 2019
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 152
ISBN: 978-605-252-127-4
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 14 x 20 cm
Yaş Aralığı: 13+

İçerik

Anadolu Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyat bölümü mezunu olan Muhammet Cüneyt Özcan, şu anda Parıltı Yayıncılık genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. İlginç Bilgiler adı altında birçok çocuk kitabı yayınlamış olan yazarın yazımıza konu olan kitabı da yine bu seriye dahil olan İlginç Atom adlı eserdir. 

Eserde açıklayıcı anlatım kullanılmıştır. Yalın bir dille kaleme alınan bu eser renkli görsellerle zenginleştirilmiş ve okuyucuya bilgi verme amacıyla yazılmıştır.

Kitapta, atomun bulunuşundan günümüze kadar olan serüveni anlatılmaktadır. Bölünemez anlamına gelen “atomos” kelimesinden türemiş olan “atom” sözcüğü kitabın ilk sayfalarında verilerek konuya giriş yapılmıştır. Atom, birçok farklı başlık altında detaylandırılmıştır ve okuyucunun ilgisini çekmek için örneklere yer verilmiştir. Yazar, sonrasında atomun tarihi, yapısı, elektron, nötron, proton ve nükleer enerji gibi birçok konuyu ele almıştır. Atom kavramını detaylı bir şekilde inceleyerek okuyucuya aktarmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Kitaptaki yalın ve anlaşılır anlatım, konunun dolaylandırılmadan okuyucuya aktarılmasını sağlamıştır. 
  • Anlatılan kavramlar, okuyucunun ilgisini çekebilecek günlük hayattan örneklerle daha anlaşılır bir hal almıştır.
  • Kitaptaki görsel dağılım oranı, okuyucunun ilgisini dağıtmayacak şekildedir. 
  • Nesnel bir dille yazılan kitap, her başlıktan sonra bilgi kutucukları verilerek konunun daha kalıcı olması sağlanmıştır.
  • Kitabın ana başlığına uygun şekilde düzenlenen yan başlıklar, atom kavramının anlaşılmasında okuyucuya kolaylık sağlamıştır.

Zayıf Yönleri

  • Hitap edilen kitlenin anlamakta zorlanacağı bazı teknik terimler kullanılmıştır. Ayrıca sayısal verilerin çokça kullanılmasının hitap ettiği yaş aralığına karmaşık geleceği düşünülmektedir.
  • Kitapta, görsel kalitenin düşük olması okuyucuyu kitaba çekmekte negatif bir etki yaratabilir.

Sonuç

Hayatımızın istisnasız her yerinde bulunan ve yaşamı oluşturan atom kavramının, çocuk okuyuculara detaylı ve anlaşılır bir dille aktarılmış olması okuyucu kitlesine doğrudan hitap etmektedir. Verilen ilginç örnekler, çocuk okuyucuların kavramlara bakış açısının değişmesi ve gelişmesine yardımcı olabilecek şekildedir. Sizler de atomlarla ilgili ilginç bilgilere sahip olmak isterseniz yetişkin-çocuk fark etmeksizin serinin bu kitabını okuyabilirsiniz.

 

Emirhan Çok

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar