Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiHans Christian Ørsted: Reading Nature’s Mind

Hans Christian Ørsted: Reading Nature’s Mind

HANS CHRISTIAN ØRSTED : READING NATURE’S MIND

Hans Christian Ørsted
Hans Christian Ørsted
Yazar: Dan Ch. Christensen
Yayınevi: Oxford University Press
Sayfa Sayısı: 768
Dil: İngilizce

İçerik

Kitap, 2013 yılında basılmış ve Hans Christian Ørsted (1777-1851) hakkında yazılmış olan bir biyografidir. Sadece İngilizce olarak yayınlanmıştır. Yazar, Ørsted’in vatanı olan Danimarka’da Roskilde Üniversitesinde tarih bölümünde çalışmıştır.

Ørsted, elektrik ve manyetizma arasındaki ilişkiyi, akım taşıyan bir telin pusula iğnesini saptırması gözlemine dayanarak elektromanyetizma geliştiren bilim adamıdır. Reading Nature’s Mind kitabı, Ørsted‘in felsefi görüşlerini, kendisi ve etrafındaki insanların başından geçen olayları, dönemin politik durumunu, yazarın Ørsted hakkındaki düşünceleri ve Ørsted‘in günümüzdeki etkilerini konu alır.

Reading Nature’s Mind yedi bölümden oluşur. Bu bölümlerde; Ørsted‘in çocukluğu, öğrenciliği, öğretmenliği, evliliği, keşfi, keşfinin sonuçları ve ölümü anlatılır..

Ørsted hakkında birçok insanın bildiği tek şey elektromanyetizmayı keşfetmiş olduğudur. Bu kitap ise bunu değiştirmeye çalışır. Keşfinin ötesinde Ørsted’in nasıl bir insan olduğu, keşfini nasıl yaptığı ve Ørsted’in tarihte nasıl bir yeri olduğunu anlatır.

Kitap her bilgisini bir kaynak ile desteklerken, okuyucuyu rahatlatmak ve zamanın atmosferini canlandırmak için ise bol miktarda resim kullanmıştır.

Kitap, yazarın Ørsted hakkında ön bilgi vermesi ile başlar. Ørsted’in kim olduğu, hayatı ve ne başardığı burada detaya girmeden açıklanır. Keşfinin şans eseri olup olmadığı, keşfi gerçekten Ørsted’in yapıp yapmadığı gibi temel sorularla kitap yaprakları aralanır.

Kitap Ørsted’in yaşamı kadar felsefi düşüncelerine de yer verir. Bunun sebebi ise yazarın Ørsted’in keşfinin şans ile bağlantısı olmadığını düşünmesidir. Yazar Ørsted’in keşfini felsefi temelleri üzerine yaptığını savunur. Kitap boyunca yazar Ørsted’in felsefi düşüncelerinin sadece bilim ile sınırlı kalmadığını, tüm hayatını etkilediğini örneklerle gösterir.

Yazar kitabın sonunda kendi düşüncelerini açıklar. Yazara göre; Ørsted düşünce sisteminde başkalarından etkilenmiş olsa da keşfi yaparken kimseden ilham almamıştır. Ørsted bilimin altın çağında doğmuş olup üç özelliği onu diğer bilim adamlarından ayırır: 

  1. Hem matematikçi hem de filozof olması. 
  2. Olaylara matematiksel değil, deneysel olarak bakması.
  3. “Bilim, teknolojinin bir aracı değil, kendi başına bir amaçtır.” ilkesini benimsemesi.

Hans Christian Ørsted: Reading Nature’s Mind Kitabını Kimler Neden Okumalı?

Yazar, Hans Christian Ørsted: Reading Nature’s Mind kitabında Ørsted’in zengin ve etkileyici biyografisini anlatır. Kitapta açıklanmayan felsefi görüşlere ve olaylara referans verir. Kitabın çoğunluğu Ørsted’in felsefesini açıklamak ile geçer. Yazarın, yüzyıllar önce yaşamış Ørsted’in yaşam tarzına ve başından geçen olaylara göre nasıl düşündüğünü ayrıntıları ile açıklaması, kitabı etkileyici kılmaktadır. Özellikle, felsefe ve tarih üzerine temeli olanların ayrı bir zevkle okuyabileceği bir eserdir.

Ahmet Göktuğ ÖZDEMİR

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar