Güneşi Arayan Çocuk


Güneşi Arayan Çocuk
Çizim: Emre KaracaBilgin Adalı
Yayınevi: Hep Kitap
Yayın Yılı: 2018
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 3
Sayfa Sayısı: 98
ISBN: 978-605-192-234-8
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kitap kağıdı
Boyut: 13x 19,5 cm
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

Kitabın yazarı olan Bilgin Adalı, yazarlık, şairlik, çevirmenlik ve eğitmenlik yapmıştır. Aynı zamanda TRT’nin ilk yönetmenlerinden biridir. Çok sayıda belgesel, film/dizinin senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini yapmış, otuzdan fazla çocuk kitabı yayınlamıştır. Bu eserlerden biri de Güneşi Arayan Çocuk isimli kitaptır. Bu kitap 2018 yılında yayınlanmış fakat 2020 yılında basılmıştır.

Eserde hakim (İlahi-Tanrısal) bakış açısı kullanılmıştır.

Hikayenin ana kahramanı olan Ayata, eski çağlarda yaşamaktadır. Ayata’nın macerası köydeki araç gereçlerle tanışmasıyla başlar. Kahramanımız bir gün güneşin gizemlerini merak eder ve bu konuda aklına birçok soru takılır. Bu sorularına cevap bulmak için çıktığı yolda sorularına yeni sorular eklemiştir. Dünya’nın düz değil de yuvarlak olduğu, güneşin neden denizin ardında kaybolduğu gibi birçok soruya hem kendi köyündeki hem de farklı köylerde tanıştığı bilge insanlar sayesinde cevap bulmuştur. Ayata yaptığı köy keşiflerinde yeni arkadaşlıklar kurmuş, köy halkının dilini, kültürünü, kullandıkları av malzemelerini ve araç gereçlerini öğrenmiştir. Ayrıca gittiği her yerde, kendi köyünün kültürünü orada bulunan insanlara anlatmıştır. Bu keşiflerin sonunda Ayata, hem sorularına cevap bulmuş hem de sevginin, paylaşmanın ve fedakarlığın farkına varmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Kitapta, paylaşma ve fedakarlık duyguları ön planda olduğu için çocukların duygu gelişimi açısından faydalı bir eserdir.
  • Kitabın ana kahramanı Ayata, aklındaki Güneş ve Dünya ile ilgili soruların cevaplarını ararken öğrenmiş olduğu bilgilerle çocukların farklı konularda da bilgi sahibi olmasına katkı sağlamıştır. 
  • Hikaye eski çağlarda geçtiği için o dönemde kullanılan araç gereçlerden ve o dönemdeki insanların nelerle beslendiğinden bahsedilerek hayatlarını nasıl idame ettirdiklerine değinilmiştir. Bu sayede çocuklara o dönem hakkında ufak çaplı bir bilgi aktarımı sağlanmıştır.
  • Yazar, ana kahramanın sorular sormasını ve bu sayede çözüme ulaşmasını sağlayarak, sorgulamanın ve merak duygusunun önemini vurgulamıştır.
  • Kitabın son kısmında, yazar hikayenin sonunu açık bırakarak çocukların hayal gücünü kullanmalarını istemiştir. Bu yöntem çocukların hayal dünyasının gelişimi açısından önemli rol oynamaktadır.

Zayıf Yönleri

  • Kitaptaki karakterler orantısız bir şekilde resmedilmiştir. Bu orantısızlık, hikayenin günlük hayatla olan bağlantısına gölge düşürmektedir.

Sonuç

Güneş ve Dünya’nın gizemini, aklındaki soruların cevaplarını araştırarak bulmaya çalışan Ayata, çocuklara evren hakkında ilginç bilgiler aktarmaktadır. Bunun yanı sıra geçmişten ve farklı kültürlerden bahsedilerek okuyucunun bilgi dağarcığına zenginlik kazandırılmıştır. Bu kitabı okuyarak, bilimsel ve kültürel zenginliğe sizlerde adım atabilirsiniz.

 

Aylin Güleç

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Son Yorumlar