Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariGezegenimi Seviyorum - Bilinçli Tüketiyorum

Gezegenimi Seviyorum – Bilinçli Tüketiyorum


Bilinçli Tüketiyorum
Orijinal Adı: LA CONSOMMATİON 

Isabelle Nicolazzi

Çevirmen: Gülay Oktar
Çizim: Christophe Besse
Yayınevi: Caretta Çocuk Yayınları
Yayın Tarihi: 2007
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 9. Baskı
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-9944-702-65-2
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 1. hamur
Boyut: 16,5 cm x 22 cm
Yaş Aralığı: 9-12

İçerik

Bilinçli Tüketiyorum kitabını Isabelle Nicolazzi, Gezegenimi Seviyorum serisi altında yayınlamıştır. Serinin diğer kitapları; Şehir Yaşamı, Tehdit Altındaki Türler, Gezegenimi Seviyorum ve Enerji’dir. Isabelle Nicolazzi, çocuk yayıncılığında uzmanlaşmış serbest gazeteci, yazar ve editördür. Kitabın çevirmeni Gülay Oktar, Fransızca kitap ve oyun çevirilerinin yanı sıra öykü ve radyo oyunları yazmaktadır. 10 çocuk öyküsünden oluşan Harçlık adlı bir kitabı vardır. Kitabın kapak tasarımında çocukların ilgisini çekebilecek renk ve yazı fontları kullanılmıştır. 

Bilinçli Tüketiyorum kitabında yazar açıklayıcı ve öğretici anlatım tekniklerinden yararlanmıştır. Eser tüketimin ne olduğunu açıkladıktan sonra yaşam için tükettiğimizi ve yanlış tüketimin doğurduğu sonuçların neler olduğunu açıklamıştır. Yazar vermek istediği bilinçli tüketim mesajını anlaşılır ve samimi bir üslupla okuyucularına aktarmıştır. Kitabın içerisinde ki görseller içeriği destekleyici şekilde tasarlanmıştır. Karikatür sanatından yararlanılarak hazırlanan görseller çocukların konuyu eğlenerek kavramasına yardımcı olmuştur.

Yazar, çocuklara tüketim farkındalığıeğlenceli yöntemler kullanarak kazandırmaya çalışmıştır. Etkinliklerden birinde çocuklara, daha önce kullanılmış olan malzemelerden birini tekrar kullanarak bir oyuncak tasarlatmıştır. Böylece geri dönüşüm farkındalığı kazandırılması hedeflenmiştir. Bir başka etkinlikte ise kullanılmayan eşyaların değerlendirilmesinin eğlenceli bir yolunu bulmuştur. Arkadaşlarla yapılabilecek eğlenceli değiş-tokuş etkinliği. Kitapta bunlara benzer eğlenceli pek çok etkinliğe yer verilmiştir.

Güçlü Yönleri

  • Yer verilen eğlenceli etkinlik ve testlerle konu pekiştirilmiş ve çocukların ilgisi çekilmiştir. (Çikolatalı yoğurt etkinliği, ekolojik ayak izi testi vb.)
  • Kağıt havlu yerine havlu kullanımı gibi bazı ürünlerin ekolojik alternatiflerinin kullanılması öğretilmiştir.
  • Anlatılanların karikatürlerle desteklenmesi okumayı daha keyifli bir hale getirmiştir.
  • Anlatımda esprili bir dil kullanılmıştır. 

Zayıf Yönü

  • Çikolatalı yoğurt yapımı gibi bazı etkinlikler çocukların tek başına yapabileceği kadar kolay değildir.

Sonuç

Bilinçli Tüketiyorum kitabı verilmek istenen mesajı yalın ve açıklayıcı bir dille okuyucuya aktarmıştır. Farkındalığı artırıcı eğlenceli etkinlikler “nasıl bir tüketim olmalı” paradigmasını çocukların uzun süreli hafızalarına taşıyacaktır. Bu eseri okurken zamanı eğlenerek ‘bilinçli tüketiyorum’ diyebilir ve daha yaşanabilir bir dünyanın yapı taşlarından biri olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Risalenur Tayşı

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar