Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariEğlenceli Statik Elektrik

Eğlenceli Statik Elektrik

Eğlenceli Statik Elektrik
Yayınevi: TÜBİTAK YayınlarıChocolate Tree
Yayın Tarihi: 2020
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-605-312-373-6
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: 21 cm x 26 cm
Yaş aralığı: +6

İçerik

Chocolate Tree tarafından kaleme alınan ve Mine Özyurt Kılıç tarafından çevirisi yapılan eser 6 yaş üstüne hitap etmektedir. 2019 yılında basımı gerçekleşen Eğlenceli Statik Elektrik, TÜBİTAK Yayınlarının, “Çocuklar için Bilim” serisi kitaplarından biridir. Eser, statik enerjiden ve gündelik hayatta statik enerjiyi nerelerde gözlemlediğimizden bahsetmektedir. 

Yazar, kitaba kısa bir öyküyle başlamış ardından birkaç tanım ve çocukların kolaylıkla gerçekleştireceği bir deney çalışmasına yer vermiştir. Tanımlamalar, temel fizik terimleri ve anlaşılır görseller ile aktarılmıştır. Statik elektriğin nasıl oluşturulacağını ve statik elektrik oluşmasını engelleme yöntemlerini açıklayıcı bir anlatım ile çocuklara sunmuştur. Kitapta çocukların ilgisini arttırmak için her bölümde soru sorma sanatı da kullanılmıştır.

Miray ve Kahve’nin kısa ve basit diyaloglar içeren macerasının tüm ayrıntıları yoğun ve canlı görsellerin kullanımı ile aktarılmıştır. Eserde, Statik Elektrik deneyi kolay bir şekilde modellenmiş ve deney sonucu değerlendirilerek çocuklara deneysel düşünme yetisi kazandırılmaya çalışılmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Görsel yoğunluk, renkler ve çizimlerin canlılığı göze çarpmakta ve hikayeyi daha okunası bir hale getirmiştir.
  • Kitabın konusu, kitap kapağında net bir şekilde resmedilmiştir.
  • Yazar, doğada ve günlük hayatın içinde gizli en basit enerji türü statik elektriği anlaşılır ve yalın bir dil ile okuyucuya sunmuştur.

Zayıf Yönleri

  • Eserde, statik elektriğe karşı neler yapabilir bölümünde bahsedilen öneriler için ebeveynlerden destek alınması gerekliliği bazı uyarı işaretleri ile belirtilebilirdi. 
  • Kurgu içerisindeki görsellerin kullanım yoğunluğu öykünün biraz önüne geçmiş ve diyalogları arka planda bırakmıştır.

Sonuç

Eser, doğadan üretilebilecek en basit elektrik türünü, öykü ve deneyler yoluyla yalın ve etkin bir şekilde sunmuştur. Çocuklar için ilgi çekici bir şekilde hazırlanmış bu kitap küçük okuyucuların doğa olaylarını deneyler yoluyla sorgulamalarını sağlamakta ve fen bilimleri alanına teşvik etmektedir. Meraklı çocuklar için hazırlanmış “Eğlenceli Statik Elektrik“ keşfedilmeyi bekliyor.

Müberra Canbazoğlu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar