Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariÇocuklar İçin Her Yönüyle Çevre Kitabı

Çocuklar İçin Her Yönüyle Çevre Kitabı

 

The Everything Kids Environment Book
Çevirmen: Can Sevinç

Sheri Amsel

Yayınevi: Mavi Kelebek
Yayın Tarihi: 2007
Basım Yılı: 2017
Baskı Sayısı: 2
Sayfa Sayısı: 131
ISBN: 978-605-9229-78-4
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Saman Kağıdı
Boyut: 20 cm x 21,5 cm
Yaş aralığı: 7-10

Sheri Amsel, 30’dan fazla çocuk kitabı yazmış ve kitaplarında çocuklara çevre sevgisini kazandırmaya kendini adamış bir yazardır. 2005 yılında dünya çapındaki eğitimcilerin kullandığı K12 öğrencilerine yönelik bir fen eğitim sitesi* kurmuştur. Gençlere verdiği çevre eğitimlerinden dolayı 2009 yılında Elizabeth Abernathy Hull Ödülü’nü almıştır.

Çocuklar İçin Her Yönüyle Çevre Kitabının genelinde bilimsel ve açıklayıcı bir dil kullanılırken her sayfada karşımıza çıkan bilgi kutucukları sohbet havasında yazılmıştır. Doğa olaylarının oluşumuyla kurgulanan deneyler, çevre ile ilgili çeşitli kavramları içeren bulmaca ve eşleştirmeler ile anlatım renklendirilmiş ve interaktif hale getirilmiştir. ‘Ne yapılabilir?’ bölümleriyle çevre bilinci ile ilgili önermeler verilmiştir.

Çevreyle ilgili; gezegenin işleyişi, doğal yaşam döngüleri, dünyadaki çevre kirlilikleri, geri dönüşümün önemi, çevre için yapılması gerekenler ve daha fazlası dokuz bölümde kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca kilit taşı ve istilacı canlı türlerinden organik tarıma, bataklıkların öneminden ağaç dikmeye, çevre ile ilgili spesifik konulara da değinilmiştir. Bunun yanı sıra kitapta ‘Çevre Deneyleri’ ve ‘Bunu Dene’ başlıkları altında kısa ve uzun vadeli çeşitli deneylere yer verilmiştir. Bu kapsamlı deneyler, oyun ve bulmacalar eseri etkinlik kitabı havasına sokmuştur.

Güçlü Yönleri

  • Okuyucu, karşılaştığı terimlerin anlamlarına sözlük kısmı sayesinde kolayca ulaşabilir.
  • Çevreye ilişkin kısa ve uzun vadeli deneyler ile verili teorik bilgilerin didaktik öğretisi yanında uygulamalı öğretim de sağlanmıştır. 
  • Kitapta bilimsel metinlerin dışında yazarın öznel tavsiyelerde bulunması, okuyucuya çevre bilincini kazandırmak istediğinin en büyük göstergesidir. 
  • Metin içerisinde geçen çevreyle ilgili önemli kavramlar “Bilmelik Kelimeler” köşesinde vurgulanmıştır.

Zayıf Yönleri

  • Deney aşamalarının görselleştirilmemesi uygulamalı eğitim anlayışıyla çelişmektedir.
  • Kitapta verilen konuların pekiştirilmesi için bilmece, bulmaca ve deney gibi farklı etkinlikler kullanılmış olsa da sayıca fazla olmaları çocuklar için dikkat dağıtıcı olabilir.

Sonuç

Çocuklar İçin Her Yönüyle Çevre Kitabı, çevre ile ilgili aklımıza gelebilecek her detaya değinmesiyle bir ansiklopediyi anımsatırken; çevremizde gördüğümüz doğa olaylarının deneyselleştirilmesi, bulmaca ve eşleştirme gibi eğlenceli oyunlarla interaktif eğitimi sayesinde bir etkinlik kitabı niteliği taşımaktadır. Çevrenin büyüleyici yönlerini kavramlarla öğrenecekleri ve yaptıkları deneyler ile sürdürülebilir, temiz bir evreni gelecekte de deneyimleyebilecekleri bir yolculuk için satırlar sizleri bekliyor.


*www.exploringnature.org

Zehranur Mete

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar