Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariZorlu ile Rüzgar Enerjisi

Zorlu ile Rüzgar Enerjisi


 

Zorlu ile Rüzgar Enerjisi
Çizim: Halime Keskin Sibel Sonmaz
Yayın Yılı: 2009
Sayfa Sayısı: 20
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

Zorlu ile Rüzgâr Enerjisi, çocuk gelişimi ve bakımına, ebeveyn-çocuk psikolojisine hakim eserler veren Sibel Sonmaz tarafından kaleme alınmıştır. Kitap, çocuklara çevreci olmayı aşılamak ve rüzgar enerjisi hakkında temel bir bilgi kazandırma için Zorlu Enerji tarafından yayınlanmıştır. 

Öncelikle eserde enerjinin ne olduğu sorularak okuyucunun düşünmesi istenmiştir. Konunun somutlaştırılması ve çocukların hayal dünyasına seslenmek adına enerjiyi temsil eden ejderha figürü maskot olarak kullanılmıştır. Sevimli ejderha, okuyucuya sorular sorarak sohbet havasında sürdürdüğü yazıyı, kahraman bakış açısı ile aktarmıştır.

Eser, hayatımızın devamlılığını sağlayan enerjinin nerelerde kullanıldığına değinmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasından rüzgar enerjisi ile konuyu özelleştirerek avantajlarını fosil kaynaklarla kıyaslayarak sade bir dille verilmiştir. Aynı zamanda yelkenli gemiler, yel değirmeni ve rüzgar türbini yapı bileşenleri tanıtılarak geçmişten günümüze rüzgâr enerjisinin nasıl kullanıldığı aktarılmıştır.

Güçlü yönler

  • Enerji kavramının kalıcılığının sağlanması açısından ejderha karakteri ile kitap çekici hale getirilmiştir.
  • Yazar soru-cevap tekniği ile okuru kitabın atmosferine kolayca dahil etmiştir.
  • Rüzgâr enerjisinin fosil yakıtlarla karşılaştırılması ve avantajları üzerinde durulması ile okuyucu daha temiz bir enerji türünün neden önemli olduğu veya olacağı fikrine yönlendirilmiştir.
  • Odak konu olan rüzgâr enerjisinin dışına çıkılmadan diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından ve enerji tasarrufundan da bahsedilmiştir.
  • Vurgulanmak istenen kavramların ilgi çekiciliğini artırmak için metinde farklı renklendirmeler yapılmıştır.
  • Çocukların dünyasına uygun olarak rüzgâr enerji ile ilgili temel objeler güzel bir şekilde resmedilmiştir.

Zayıf yönler

  • Kitapta sürekli bilgi verme arzusu ön planda tutulduğu için konu olay örgüsü yerine bilgi paketçikleri halinde verilmiştir.

Sonuç

Yoğun bilgilendirmenin didaktik havasından sıyrılmak adına soru-cevap tekniği kullanımı ve şirin bir maskotun görselliği ile nefes verilen rüzgar enerjisi konusu çocuk okurların hayal dünyalarında kısa bir yolculuğa çıkarılmıştır. Sayfalarda rüzgar gibi geçen ve Zorlu olmadan anlayabileceğiniz bir enerji sizleri bekliyor.

 

Seray Kader Kurtoğlu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar