Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariZorlu ile Güneş Enerjisi

Zorlu ile Güneş Enerjisi


Zorlu ile Güneş Enerjisi
Çizim: Halime Keskin 

Prof. Dr. Pınar Bayhan ve Doç. Dr. Fehmi Görkem Üçtuğ

Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 20
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

Zorlu ile Güneş Enerjisi kitabı, çocuk gelişimi ve ev ekonomisi alanında uzmanlaşan, ve bu alandaki projelerde aktif rol oynayan Prof. Dr. Pınar Bayhan ve mühendislik alanında çalışmalarına devam eden Doç. Dr. Fehmi Görkem Üçtuğ tarafından kaleme alınmıştır.

Kitaptaki bilgiler enerjiyi temsil eden maskot yeşil ejderhanın dilinden aktarılmıştır. Güneş’ten bahsederken güneşi (okuyucuya) arkadaşı olarak tanıtmıştır. Güneş enerjisi bu arkadaşlık üzerinden okuyucuya aktarılmıştır. 

Kullanılan tüm enerjilerin temel kaynağının güneş olduğunu okuyucuya hatırlatarak giriş yapan bu eser, güneş enerjisi hakkında çocuk okurlara çarpıcı bilgiler vermektedir. Ayrıca kitapta güneş enerjisi ile yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgarın nasıl oluştuğundan bahsediliyor.

Anlatımda sadelik ve anlaşılabilirlik tercih edilmiş, aynı zamanda etkinliklere yer verilerek aktarılan bilginin kullanımı çocuk okurlardan istenmiştir.

Eserde, güneş enerjisinin tarihsel süreci, nasıl elde edildiği, kullanılan fotovoltaik paneller, eviriciler ve enerjinin panellerden evimize olan yolculuğu detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Yazar, çocukların hayal dünyaları üzerinden seslenebilmek için görsellerin renkli dünyasını bolca kullanmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Kitap bulmaca ve etkinlikler içermektedir. Etkinlikler üzerinden enerji israfına da değinerek gereksiz kullanımına karşı çocuklarda farkındalık oluşturulmaya çalışılmıştır.
  • Anahtar kelimeler renklendirilerek çocuk okurların dikkati çekilmek istenmiştir. 
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar resmedilirken aynı ambiyansa elektrik enerjisi üreten bileşenleri de konulmuştur.

Zayıf Yönleri

Vurgulanmak istenen kelimelerde ve sayfanın genel renklendirilmesinde orantı sağlanamamıştır.

Sonuç

Eserde maskotumuz yeşil ejderha, en sevdiği arkadaşı güneş ve güneşten elektrik enerjisi üretilmesinde yardımcı olan araç gereçleri didaktik bir dille okuyucuya anlatmıştır. Avantajları anlatmakla bitmeyen ve her yere giderken hiçbir yeri kirletmeyen güneşin okuyuculara yaptığı kapanış mesajı içinizi ısıtacaktır.

Seray Kader Kurtoğlu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Son Yorumlar