Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariYeşil Dahi ile Hava Kirliliği

Yeşil Dahi ile Hava Kirliliği

 

Green Genius Guide: What are Pollution, Smoke, Smog, and more…
Çevirmen: Ferhat Özgür Kale

Richa Sharma

Çizim ve görsel tasarım: İsmail Gürgen
Yayınevi: Terrapin Publishing LTD / Damla Yayınevi
Yayın Yılı: 2008
Basım Yılı: 2008
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 16
ISBN: 978-605-3832-010
Cilt Tipi: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe kağıt
Boyut: 20 cm x 26 cm
Yaş aralığı: 8-12

İçerik

Yeşil Dahi serisinin yazarı Richa Sharma Hindistanın Lucknow şehrinde doğdu. Lucknow’daki Isabella Thoburn Koleji’nden mezun oldu ve yüksek lisansını Yeni Delhi’de Bharatiya Vidya Bhavan Üniversitesi Radyo ve TV Gazeteciliği alanında tamamladı. Üniversitedeyken hikaye yazma, münazara ve kolaj yapma dallarında sayısız ödül kazandı. Hindistan’daki çeşitli haber kanalları ve prodüksiyon şirketleri ile çalıştı. Çocuk kitapları, roman, sağlık gibi alanlarda birçok eser yazdı. Hayatını Belçika’da eşiyle birlikte sürdürmekte olan Sharma, farklı dergilerde serbest yazar olarak çalışmaktadır.

Yeşil Dahi Kılavuzu: Hava Kirliliği, çevre ve hava kirliliğinin çok yüksek boyutlara ulaştığı günümüzde çocuklarımıza çevre temizliği bilincini kazandırmada katkıda bulunabilecek bir eserdir. Kitabın girişinde ve kitap boyunca okuyucuya çevre kirliliği ile ilgili konuları soru sorarak açıklayan yazar, okuyucunun merak duygusunu pekiştirip kitabın sürükleyiciliğini artırmayı amaçlamıştır. 

Günlük hayatta çevremizi kirleten nedir, hava kirliliğine neler sebep olmaktadır, çevre kirliliğini azaltmak için neler yapılması gerekir? gibi soruların cevabı tek bir kitapta buluşuyor. Yazar, bu eseri çocuklarımıza çevre temizliği bilincini erken yaşlarda kazandırma motivasyonuyla yazmıştır. Kitap okuyucuyu yormadan sade ve öz anlatımıyla, eğlenceli görsel içerikleri ile fabrika bacaları, Dünya’nın katmanları, orman yangınları olgularını harmanlayarak çevre kirliliğini somut bir şekilde aktarmaya çalışmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Konu ve kavramlar soru cevap şeklinde verilerek kitabın sürükleyiciliği sağlanmıştır.
  • Ufak bilgi kutucukları ile anlaşılırlık artırılmıştır.
  • Bahsedilen konu hakkındaki bilgiler hayatın içinden somut örneklerle aktarılmıştır.
  • Konular ile ilgili bilgilendirici ve betimleyici görseller ile çevre kirliliğinin daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
  • Günlük hayattan somut örnekler fiziksel büyüklükleri ile verilerek okuyucunun analitik zekasına seslenilmiştir.

Zayıf Yönü

  • Samimi, okuyucu ile konuşuyormuş gibi bir dille kaleme alınsaydı okuyucu açısından daha iyi bir okuma zevki sağlanabilirdi.

Sonuç

Yeşil Dahi ile Hava Kirliliği kitabı çocuklarımızı erken yaşta hava kirliliği konusunda verdiği bilgiler, görsel içerikler ve günlük hayattan örnekler ile bilinçlendirirken aynı zamanda çocuklarımıza erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilir.

Yusuf Öngel

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar