test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariYeryüzü Takımı: Doğanın Uyanışı

Yeryüzü Takımı: Doğanın Uyanışı


Yeryüzü Takımı: Doğanın Uyanışı
Çizim: Esra İlter DemirbilekEsra İlter Demirbilek

Esra İlter Demirbilek

Yayınevi: Doğan Çocuk
Yayın Yılı: 2020
Basım Yılı: 2022
Baskı Sayısı: 16
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 978-605-0969-55-9
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 13,5 cm x 19,5 cm
Yaş grubu: +10

İçerik

Yeryüzü Takımı Doğanın Uyanışı‘nın yazarı Esra İlter Demirbilek 1974’te İstanbul’da doğmuştur. Yazmaya, çizime olan merakı ve tutkusuyla başlamıştır. Resime olan tutkusu onu çizimlerini konuşturmaya itmiş ve çizgi hikayeler yazmaya teşvik etmiştir. İlk seri çizgi hikayesini henüz ortaokul ikinci sınıftayken çizdiği Bıcır ve Bıcırık tiplemeleriyle oluşturmuştur. Lise yıllarında da çizimlerine devam eden yazar farklı bir alana yönelmiş ve karikatür serileri yazmaya başlamıştır. Bu yıllarda okulda aldığı resim derslerinin yanında birçok çizim eğitimi alan yazarımız eğitimine düşünülenin aksine bilim kurgu ve fantastik olaylara ilgisinden dolayı Güzel Sanatlar Fakültesi yerine Mühendislik Fakültesinden devam etmiştir. Farklı bir alan seçmesi onun çizme olan tutkusunu engellememiş üniversite yıllarında da karikatürler çizmiş ve çizgi hikayeler yazmıştır. Fakat iş hayatına atılmasıyla çizimlerine ara vermek durumunda kalan yazarımız yıllar sonra çalışmalarını yayınevleriyle paylaşmış ve yıllardır ilgi duyduğu çizime geri dönmüştür. On üç yılı aşkındır çocuk kitapları yazmaya devam etmektedir.

Kitabın ön kapağının arka planında, hikayede anlatılan hayali bir malikane yer alırken, ön planda kitabın ana karakterleri, özel güçleriyle resmedilmiştir. Böylece çocukların kahramanları ve hayali mekanları daha kolay hayal etmeleri amaçlanmıştır. Kitabın ana konusu küresel ısınmadır. Ağırlıklı olarak betimleme tekniği kullanılmıştır. Bunun yanı sıra öyküleme ve açıklayıcı anlatımdan da yararlanılmıştır. Türk mitolojisinden seçilen karakterler ve de fantastik olaylar kitabı sürükleyici hale getirmiştir.

Eser de yağan yoğun yağmur sonucu yaşanan sel felaketiyle hayatı altüst olan Başak, kuraklık nedeniyle balık çiftlikleri ve tarlaları zarar gören Nehir, babasının bakır atölyesiyle ateşe hayran olan Tan ve şehir değiştirmelerine çok üzülen fakat babasının rüzgar türbini yaptığını öğrendikten sonra doğada yaşanan iklim olaylarına kafa yormaya başlayan Rüzgar adlı dört küçük çevreci kahraman bulunmaktadır. Küresel ısınmayla başlarına gelen felaketler sonucu uyanan dört kahramanımızın Umay anayla tanışmalarıyla başlayan eser dünyayı yaşanılamaz hale getirmek isteyen kötü kahramanlara karşı mücadelesini ve insanları bilinçlendirmesini anlatmaktadır.

Güçlü Yönleri

  • Doğaüstü olayların ve karakterlerin ayrıntılı bir şekilde betimlenmesi çocukların zihninde yer ederek bilgi aktarımı kolaylaştırmıştır.
  • Seçilen karakterlerin doğanın temel unsurları ateş, su, rüzgar ve toprak gibi fantastik güçlerle donatılması kitabı sıradanlıktan kurtarmış ve çekicilik kazandırmıştır.
  • Çocuk kitabı olması rağmen her yaştan insanın ilgisini çekebilecek doğa ve çevreye ait bilgilere yer verilmiştir.
  • Küresel ısınma ve kötü etkilerine karşın alınabilecek önlemler; fabrika bacalarına filtre takmak, geri dönüşümü artırmak için kampanyalar yapmak, ağaçlandırma çalışmalarında bulunmak, tüketim alışkanlıklarını değiştirmek, toplu taşıma kullanmak gibi öneriler ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
  • Görsellerin çok, olay ve karakterlerin güzel resimlendirilmiş olması kitabı daha eğlenceli hale getirmiştir.
  • Kitap kahramanları ve canlıların her görevi beraber yapmaları hedef kitlesindeki çocuklara birlik olmanın önemini aşılamıştır.

Zayıf Yönü

  • Kitapta zayıf yönleriyle anlatılan kötü Albıs karakterinin verilen bir özelliğinin kullanılmadan olay örgüsünden çıkarılması hikayenin akışını zayıflatmıştır.

Sonuç

Küresel ısınmanın ne olduğunu, nelere yol açtığını, nasıl etkili önlemler alınabileceğini öğrenmek istersen doğa tarafından seçilen özel güçlü çevreci bu dört küçük afacanın serüvenine sen de katıl. Bu serüvende alışkanlıklarını değiştirebilir, evinde, okulunda öğrendiğin bilgileri paylaşıp farkındalık oluşturabilirsin. Bir solukta bitirebileceğiniz bu kitapla geleceğimiz nefes alsın.

Sıla BULUT

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar