Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberSinek Kuşu Rüzgar Türbini Kanatları

Sinek Kuşu Rüzgar Türbini Kanatları

Yeni rüzgar türbini kanatları: sinek kuşu tipi

Tyer Wind adlı Tunus şirketi, rüzgardan enerji toplayacak şekilde tasarlanmış 3-D Aouinian kinematiği olarak tanımladığı sinek kuşunun (hummingbirds) kanat hareketlerini taklit eden yeni bir rüzgar türbininin ayrıntılarını yayınladı. Şirket buna Biomimic Rüzgar Dönüştürücüsü (BDR) adını verdi.

 

Şirket başkanı Anis Aouini geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada sinek kuşlarının, havada asılı kalabilme ve geriye doğru uçabilme özellikleri ile uçmada usta olduklarını bu hareketi ürünlerine modellediklerini açıkladı. Sinek kuşu kanat çırparak kendini havada tutarken BDR rüzgardan enerji toplamakta ve türbindeki hareketli ajan görevini gören türbin mahfazası içerisindeki dönen bir aksa aktarmaktadır ve böylece enerji akışını tersine çevirmiş oluyor.

Teknik özellikleri

Aouini, tasarımın henüz emekleme aşamasında olduğunu ancak ekibin umut verici sonuçlar elde ettiğini belirtti. Yaklaşık 12 metrekarelik bir alanı kaplayan her biri 160 cm uzunluğunda karbon fiber kanatlardan oluşan test türbini rüzgârın çok olduğu uzak bir alana kurdular. Şu anda 1 kW’lık bir güç üretebilecek durumda olduğunu bildirdi.

Çalışma prensibi

Sinek kuşu kanatları gibi olan türbin kanatlarının sekiz rakamı şeklinde geniş bir hareket alanı vardır, Aouini‘n eklediği gibi, bu 8 hareketi ile hem yukarı vuruşlarda hem de aşağı vuruşlarda enerjiyi yakalamayı sağlar ve kanatlar iniş ve kalkış esnasında iş üretir. Ayrıca diğer rüzgar konvertörlerine kıyasla daha küçük süpürme alanına sahiptirler. Tyer rüzgar konvertörü yüksek rüzgar hızına direnebilir ve bu nedenle daha yüksek enerji çıkışı üretebilir.

Buldukları tasarımının günümüz kıvrılmış türbin kanatlarına kıyasla başka bir avantajı da; görsel olarak doğayla daha bütünleşebilen bir görüntüye sahip olmasıdır.  Bu türbin tasarımının, mevcut modellerden daha az gürültülü olabileceğini ve muhtemelen kuşlar içinde daha az süpürme alanından dolayı daha az tehlike oluşturduğunu düşündürmektedir.

Bu türbinlerin geleneksel tasarımlarla yan yana testlerde ne kadar iyi performans göstereceği, dayanıklılıkları ve “türbin tarlalarının” şirketin vaat ettiği gibi doğal görünümlü bir manzara oluşturup oluşturmayacağı ise belirsiz. Aouini bu tasarımlarının ayrıca, otomobil parçaları, pompalar ve motorlu tekne motorları gibi teknolojinin diğer endüstriyel alanlarda da yararlı olabileceğini iddia ediyor.

Kaynak
  1. http://www.tyerwind.com/

Dr. Zekeriya Doğruyol

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar