asd
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberYapay zeka anlık denetimlerle elektrikli makinelerin arızalarını tespit ediyor

Yapay zeka anlık denetimlerle elektrikli makinelerin arızalarını tespit ediyor

Günümüzde insanlar kullandıkları otomobillerinde, ev aletlerinde ve diğer büyüklü küçüklü makinelerinde var olan arızaların tespit edilememesinden kaynaklı önemli ve kötü sonuçlarla karşı karşıya gelinmektedir. Bu tür sorunların boyutları ve maliyetleri büyüdükçe telafi edilmesi daha da güç zorluklar doğurmaktadır.

Araştırmacı Sveinung Attestog, özellikle elektrikli araçlarda ve rüzgar türbinlerinde kullanılan elektrikli makinelerde oluşabilecek kötü sonuçların önüne geçmek için izleme ve teşhis koymaya yarayan yapay zeka ile ilgili bir çalışması yapmıştır. Attestog, elektrikli araçların ve rüzgar türbinlerinin sürekli bir gözlem önünde bulunmasıyla arıza teşhislerinin daha hızlı fark edilip müdahalede bulunabileceğini savunmaktadır. Günümüzde bu tür denetimler belli periyotlarda yapılmaktadır fakat bu periyotların arası genellikle 1 yıl kadar açılabiliyor. Bu açıklık herhangi bir sorunun baş göstermesi için yeterli bir zamandır.

Elektrikli araçlarda ve rüzgar türbinlerindeki motor ve jeneratör gibi önemli elektrikli parçaların sıklıkla kontrolü sağlanmalıdır. Kontrollerde geç kalındığı zaman olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Elektrikli araçlarda ve rüzgar türbinlerinde mekanik enerji ve elektrik enerjisi dönüşümünü sağlayan elektrik motorları kullanılmaktadır. Bu tür motorlarda meydana gelen arızalar dış etkenlerden (hava koşulları, zemin koşulları), kullanıcı hatalarından veya motorun iç yapısında meydana gelen aşınma, yorulma ve yıpranmalara bağlı olarak gelişen sorunlardan meydana gelmektedir.

Attestog, öne sürdüğü yapay zeka çözümüyle daha sorunlar kendini göstermeden sorunun tespitini yapıp, bakım ve onarımın sağlanmasını hedeflemektedir. Bu  çözüm yönteminde kullanılan yapay zeka, günümüzde çokça duymuş olduğumuz makine öğrenimi kavramını uygulamaktadır. Makine öğrenimi kavramı, çeşitli algoritmaların sonucunda elde ettiği verileri işleyebilecek şekilde öğrenmeye veya belli bir konuda performans artırmaya yönelik sistemler oluşturan yapay zekanın alt kümesi olarak tanımlayabiliriz. Attestog’un programlamış olduğu yapay zeka, makine öğrenmesi sayesinde motorların performans ve güçlerine bağlı kalmadan arızaları tespit etmeyi öğrenmektedir. Bu sayede elektrikli araçlarda ve rüzgar türbinlerinde çok daha anlık ve kolay bir biçimde denetim gücüne sahip olunabilmektedir. Bu uygulama sonucunda anlık olarak tespit edilen arızaların bakım ve onarımları kısa sürede yapılabileceğinden kötü sonuçların önüne geçilebilecektir.  Yapay zeka, anlık denetimlerle arızaların tespiti için özellikle yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlarda mutlak bir yöntem haline gelmelidir.

 

Kaynaklar

  1. https://techxplore.com/news/2022-12-efficient-turbines-electric-vehicles.html
  2. Ray, S. (2019). A Quick Review of Machine Learning Algorithms. 2019 International Conference on Machine Learning, Big Data, Cloud and Parallel Computing (COMITCon). doi:10.1109/comitcon.2019.8862451

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar