asd
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberTemiz enerji dağıtımı daha iyi bir dünyayı yeniden oluşturabilir

Temiz enerji dağıtımı daha iyi bir dünyayı yeniden oluşturabilir

Temiz enerji dağıtımını artırmak için vergi kredileri, Amerikanın 117. Kongresi tarafından tartışılan Build Back Better (Daha İyisini Yeniden Oluşturma) Yasası kapsamındaki iklim hükümlerinin önemli bir parçasıdır. Chicago Üniversitesi’nden yapılan yeni bir analize göre bu tür teşviklerin faydalarının maliyetlerden çok daha ağır basacağını göstermektedir.

UChicago Enerji Politikası Enstitüsü (EPIC) ve Rhodium Group tarafından yapılan analizlere göre, sadece azaltılmış karbon emisyonlarının faydaları maliyetlerden yaklaşık 3-4 kat daha fazladır. Aynı zamanda teşviklerin sonucunda, elektrik enerjisi sektöründe oluşan karbon emisyonlarında 2031 yılına kadar %64-73 oranında azalma olacağı öngörülmektedir.

EPIC direktörü, çalışma ortak yazarı Michael Greenstone: “Analizimiz, temiz enerji vergisi teşviklerinin maliyetlerinden çok daha büyük faydalara sahip olduğunu ortaya koyuyor.” dedi. Greenstone ve ekibi, teşviklerin 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını 5,1-8,1 milyar metrik ton azaltacağını öngörmektedir. Karbonun sosyal maliyeti dikkate alındığında bu azalmalar, teknoloji maliyetine bağlı olarak 335 milyar ile 1,8 trilyon dolarlık kar olarak geri dönecektir. 

Teşvikler, elektrik üretimi için işletme maliyetlerini artıracak ve hükümetin bunları finanse etmesi için başlangıç maliyetleri gerekecektir. Bu maliyetler toplam 130-309 milyar dolar arasında değişmektedir. Emisyonların azalmasından kaynaklanan faydaların yanında bu maliyetler gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Faydalar, emisyon salınımına bağlı olarak maliyetlerden 4 kata kadar daha avantajlıdır ayrıca geleneksel hava kirliliğindeki azalmalardan elde edilen ortak faydaları içermediğini ve bunun da maliyet etkinliğini daha da artıracağını belirtmek önemlidir.

Diğer politikalarla karşılaştırıldığında, temiz enerji vergi kredileri, karbon emisyonlarını azaltmanın en ucuz yollarından biridir ve ton başına yaklaşık 33-50 dolar arasındadır. Bu, şu anda ton başına 51 dolar olarak belirlenen karbonun sosyal maliyetinin değerinden daha düşüktür ancak yapılan son çalışmalar karbonun sosyal maliyetinin var olandan 3-5 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, karbon emisyonlarını azaltmanın faydaları, vergi teşvikleri yoluyla emisyonları azaltmanın ton başına getirdiği maliyetten önemli ölçüde daha yüksektir.

Rhodium Group‘un ABD enerji ve iklim politikası araştırmalarını denetleyen çalışma ortaklarından John Larsen, temiz enerji vergisi kredileri, diğer tüm siyasi uygulanabilir politikaların yanında karbon emisyonunu daha çok azaltmanın ucuz bir yol olduğunu bununla beraber diğer iklim politikalarının çok hedefli ve bu nedenle karbon azaltımında daha yetersiz olduğunu belirtmektedir

Analiz, Rhodium Group‘un Haziran 2021’de yayınlanan “Pathways to Build Back Better: Maximizing Clean Energy Tax Credits” adlı raporundan yola çıkıyor. EPIC (UChicago Enerji Politikası Enstitüsü) tarafından kanıta dayalı araştırmalar yoluyla iklim ve enerji politikasını geliştirmek için “ABD Enerji ve İklim Yol Haritası” serisinin bir parçasıdır.

Kaynak

https://techxplore.com/news/2022-02-benefits-energy-tax-credits-outweigh.html

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar