Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberTamamlayıcı bir sistem olarak Gelgit Enerjisi

Tamamlayıcı bir sistem olarak Gelgit Enerjisi

Yapılan yeni bir çalışma “Gelgit enerjisinin” yenilenebilir enerji sistemleriyle birlikte kullanıldığında enerji güvenilirliğini oldukça fazla arttırabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte bu yeni fikir temiz enerji kullanımını oldukça yaygın hale getirebilir.

Araştırmacıların bulgularına göre güneş paneli ve rüzgar türbini sistemlerine ek olarak gelgit akımı sistemi entegre edildiğinde hali hazırda olan enerji verimi %25’e kadar artış gösterebilir. Bunun yanı sıra gelgit teknolojisi eklenmiş yenilenebilir enerji kaynakları kaplanan alana göre enerji üretimini ciddi miktarlarda artırabilir. Araştırmadan elde edilen verilere göre kaplanan alan ve enerji üretimi oranı bakımından %33’e varan tasarruf sağlamak mümkün olabilecek.

Gelgit teknolojisiyle güçlendirilmiş güneş panelleri ya da rüzgar türbinleri enerji kaynağına erişim sorununu azaltabileceği için enerji maliyetinde düşüşlere neden olabilir. Bu durum sistemlerin dayanıklılığını ve güvenilirliğini artırabilir.

İngiltere’nin en büyük adası Wight’ın 2040 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmasını amaçlıyor. Bu doğrultuda adada yıllık ihtiyaç olan 136 MW enerjinin tümünün yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi bekleniyor. Ana güç kaynağı doğalgaz elektrik santrali olan adanın bugünlerde 80 MW’lık enerjisi güneş enerjisinden elde ediliyor. 

Araştırmacılar, adanın hedefe ulaşması yolunda meydana gelebilecek zorlukları öngörebilmek için arz-talep dengesi ve enerji ihtiyacı gibi bileşenler üzerinde analizlerde bulunarak bir model geliştirdiler. Bu modele göre; 150 MW’lık güneş, 150 MW’lık rüzgar ve 120 MW’lık gelgit enerjisi sistemleri adaya kurulursa maksimum güç ve verim elde edilebilir. Aynı zamanda gelgit enerjisi entegre edilmemiş duruma göre %25 fazla verim elde edilebilir. Bu iki durumda gelgit enerjisinin etkisini görebilmek mümkün.

Araştırma lideri Dr. Coles: ”Gelgit enerjisinin potansiyeli açığa çıkartılabilirse çok verimli bir tamamlayıcı kaynak olarak kullanılabilir. Gelgit, yılın her zamanı olan bir doğa olayı. Bu yüzden güneş ve rüzgar tabanlı sistemlerle birlikte kullanıldığında birbirini tamamlayacak olan sistemler enerji akışında yaşanacak aksaklıklara engel olabilir. Bu durum fiyatları da aynı şekilde düşürebilir.” ifadelerini kullandı. Net sıfır hedefine ulaşma süreci devam ederken yüksek talebi az kaynakla karşılayacak dayanıklı sistemler üretmek gerekiyor. Gelgit enerjisi tahmin edilebilir ve mukavemeti yüksek bir sistem olması sebebiyle bu çalışmada sistemin sunabileceği yararlar açıklandı.”

Araştırma, Wight Adası Konseyi ve Scottish & Southern Electricity Networks tarafından adadaki şebeke yükseltmeleri için gereken iş kapsamını değerlendirmek için halihazırda kullanılıyor. Sonuçlar ayrıca Scotia Gas Networks (SGN) tarafından aynı araştırmayı temel alan ve adanın tüm elektrik sistemine odaklanan bir sistem çalışmasında kullanılıyor.

 

Kaynak

https://techxplore.com/news/2023-02-tidal-stream-power-significantly-energy.html

 

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar