asd
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariSihirli Bilim - Çarpıcı Elektrik ve Manyetizma Deneyleri

Sihirli Bilim – Çarpıcı Elektrik ve Manyetizma Deneyleri


Sihirli Bilim – Çarpıcı Elektrik ve Manyetizma Deneyleri
Orijinal Adı: Amazing Experiments with Electricity and Magnetism 

Paula Navarro ve Angels Jimenez*

Çevirmen: Elnârâ Ahmetzâde
Çizim: Bernadette Cuxart
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Tarihi: 2015
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 2. baskı
Sayfa Sayısı : 35
ISBN: 978-605-312-035-3
Cilt Tipi: Karton kapaklı
Kağıt Cinsi: 1. hamur
Boyut: 24 cm x 24 cm
Yaş Aralığı: +9

İçerik

Sihirli Bilim- Çarpıcı Elektrik ve Manyetizma Deneyleri kitabının yazarları Paula Navarro & Angels Jimenez; Etkili Kimya Deneyleri, Şaşırtıcı Ses Deneyleri, İnanılmaz Işık ve Renk Deneyleri deneysel kitap serisi üzerine yoğunlaşmışlardır. İspanyol kökenli Angels Jimenez, yazar kişiliğinin yanı sıra müzisyen bir kişiliğe de sahiptir. Maria, Adios vb. birçok single’ı bulunmaktadır. Kitabın çevirmeni Elnârâ Ahmetzâde başarılı çevirmenliği ile aynı seriden Etkileyici Kimya Deneyleri kitabının çevirmenliğini de yapmıştır. Bunun dışında Tübitak Yayınları Bilim Çocuk Dergisinde aktif bir şekilde yazar olarak kariyerine devam etmektedir.

Kitap, elektrik ve manyetizmanın günlük yaşamda gözlemlenebilmesine olanak sağlayan deneyler içermektedir. Okuyucuların pratik öğrenme yetilerini geliştiren bu kitabın dili sade ve anlaşılır olmakla birlikte içerisindeki resimler de konuyla alakalı ve dikkat çekicidir. Yazarlar, deneylerdeki teorik bilgileri yorumlayarak ve örneklendirerek sohbet havasında bir eser sunmaktadırlar. 

Deneylerde tehlike oluşturabilecek eşyaların kullanılmamasına özen gösterilmiştir. Kablo vb. tehlike oluşturabilecek malzemelerin kullanılması gerektiği durumlarda da okuyucuların güvenliği adına “Bir yetişkinden yardım alınız.” uyarısı verilmiştir. Manyetizma konusu, mıknatıs örneğiyle anlatılırken elektrik konusunda ise özellikle balon, kalem vb. materyallerle iletkenlik ve yalıtkanlık durumu ön planda tutulmuştur. Deney malzeme atıkları farklı bir alanda kullanılarak okuyucu, geri dönüşüm ve tasarruf yapmaya teşvik edilmiştir. Elektrik ve manyetizma konusunda üretilen enerjinin yanı sıra geri dönüşümden enerji üretimi konusuna da değinilmiştir.

Güçlü Yönleri

  • Deney aşamaları anlatımının yanı sıra açıklayıcı bir şekilde resmedilerek görsel okuma olanağı da sunulmaktadır.
  • Deneyler, temini kolay malzemelerle yapılması okuyucunun deneyleri uygulama oranını artırmaktadır.
  • Küçük okurları harekete geçirecek ünlem cümlelerinin kullanılması, okuyucunun deney yapma motivasyonunu artıracaktır. (“işte oldu!”, “deneyin!”…)
  • “Neler Oldu?” başlığı altında, basit fizik deneylerinden elde edilen sonuçlar okurun anlayacağı şekilde açıklanarak mantığının kavranmasına çaba gösterilmiştir.
  • Yazarlar, deney başlıklarını hazırlarken yaratıcı isimler olmasına özen göstererek okuyucunun ilgisini çekmeyi amaçlamıştır (İletken olmak ya da olmamak? İşte tüm mesele bu.).

Zayıf Yönü

  • Verilen bazı deney içeriklerinin aynı olması bilgi çeşitliliğinin önüne geçmiştir (Turunç devresi deneyi – Çarpıcı kalem).

Sonuç

Kitapta verilen karmaşık bilgiler, basit ve açıklayıcı bir şekilde yaş aralığına uygun olarak okuyucuya aktarılmıştır. Okuyucuların eğlenerek öğrenebileceği deneyler sayesinde elektrik ve manyetizma konusuyla tanışması sağlanmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte yapabileceği deneylerle verimli bir zaman geçirme imkanı sunulmaktadır… Eğlenerek öğrenmek ve ailecek deneylere dalarak bilimin büyüsüne kapılmak isteyenlerdenseniz doğru eserdesiniz!!!

Esmanur Küçükşantürk

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar