Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberRüzgarın taşıdığı mitlerden günümüz sistemlere

Rüzgarın taşıdığı mitlerden günümüz sistemlere

Yenilenebilir enerji kaynaklarının eleştirileri, enerji eldesinin çoğunlukla rüzgarın esmesine ve güneşin olmasına bağlı olduğundan, rüzgar ve güneş enerjisinin fosil yakıtlardan daha az güvenilir ve daha pahalıya mâl olduğu düşüncesi oluşmaktadır. Bilimsel başarıların istikrarlı ilerlemesi, rüzgar ve güneşi fosil yakıtlar kadar ekonomik hale getiriyor ve enerji depolamada ki gelişmelerle giderek daha rekabetçi hale geliyor.

Kolombiya İşletme Okulu profesörü Bruce Usher: “Yenilenebilir enerji hakkındaki kalıplar, genellikle güncel olmayan fiyatlara ve performansa dayanmaktadır” dedi. Steven Cohen, ilerlemelerin hem performansı iyileştirdiğini hem de maliyetleri düşürdüğünü söyledi: “Tıpkı bilgisayarlarda gördüğümüz gibi, mühendisler bu konulara ne kadar çok zaman harcanırsa, teknoloji o kadar iyi olur.” dedi1.

Araştırmacılar güneş ve rüzgar enerjisinin enerji sağlayıcıları için büyük zorluklar oluşturduğunu öne sürüyorlar. Ana sorun, güneşin her zaman parlamaması ve rüzgarın her zaman esmemesi veya bazen estiğinde çok sert esmesidir. Bu nedenle, güneş ve rüzgar, mevcut iklimde olduğu gibi fosil yakıtların veya nükleerin yerini güvenilir bir şekilde alamayacağı savunuluyor2.

Usher, yenilenebilir enerjiyi daha güvenilir hale getiren şey olarak pil teknolojisindeki gelişmelere işaret ediyor: “Rüzgar ve güneş, hava rüzgarlı ve güneşli olduğunda, her zaman güvenilir güç jeneratörleri olmuştur. Rüzgar ve güneş projeleri giderek artan bir şekilde enerji depolama ile eşleştiriliyor -öncelikle piller şeklinde- rüzgar ve güneş enerjisi üretiminin aralıklılığını ele alarak yenilenebilir kaynakları daha güvenilir hale getiriyor.” dedi. 

Daha fazla ve daha iyi depolamanın yanı sıra, her iki uzman da yenilenebilir enerji üretimini artırmanın başka bir anahtarını belirledi: Elektriği üretildiği yerden ihtiyaç duyulan yere taşımak. Cohen, yüksek kapasiteli iletim hatlarının yardımcı olacağını söyledi.

Kaynakların çoğu, yenilenebilir enerji kaynakları, mikro şebekeler ve dağıtılmış enerji üretimi rüzgar ve güneş çiftlikleri ile birleştirildiğinde daha verimli ve güvenilir bir enerji sisteminden yararlanacak olan enerji kuruluşlarından ve tüketicilerden gelecek.

Nükleer enerji santralleri, rüzgar santralleri, güneş santralleri ve diğer enerji kaynakları ile ilgili kararlar tartışılırken, yeni araştırmalar yenilenebilir enerjilerin şebeke enerji karışımına katkısının nasıl en üst düzeye çıkarılabileceğini incelemektedir2. Usher: “Yenilenebilir enerjinin, enerjinin geleceği olmadığını düşünen biri, önümüzdeki 30 yılda endüstri için güçlü rüzgarlar yaratacağı konusuna neredeyse kesin olan temel eğilimlere bakmıyor. Fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara geçiş kesinlikle gerçekleşecek ancak 30 yılda, bir gecede değil.” dedi.

Güneş ve rüzgar, şu anda enerji karışımında fosil yakıtın veya nükleer enerjinin yerini güvenilir bir şekilde hemen alamayabilir. Bununla birlikte, pompalı depolama tesisleri, yenilenebilir üretimi stabilize etmek ve mevcut teknolojiyi kullanarak hizmetin güvenilirliğini sağlamak için yeterli depolama sağlama kapasitesini korur3. Gelişim her daim zaman alan bir şeydir. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte yenilenebilir enerji sistemleri de gelişim göstermektedir.

Kaynaklar
1. https://techxplore.com/news/2022-02-solar-power-expensive-reliable.html
2. https://techxplore.com/news/2020-12-renewable-energy.html
3. Nersesian, R., & McManus, J. (2020). Maximising the contribution of renewables in a utility energy mix. International Journal of Business Continuity and Risk Management, 10(4), 278-306.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Son Yorumlar