test
Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiProfesör İyon ile Fen, Elektriksiz Prens

Profesör İyon ile Fen, Elektriksiz Prens


Profesör İyon ile Fen, Elektriksiz Prens
Çizim: Gökçe Arifoğlu

Birsen Ekim Özen

Yayınevi: Timaş ve Sanayi Anonim Şirketi
Yayın Yılı: 2015
Basım Yılı: 2018
Baskı Sayısı: 4
Sayfa Sayısı: 91
ISBN: 6050822472
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kitap kağıdı
Boyut: 12 x 19,5 cm
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

Yüzden fazla çocuk eseri bulunan Birsen Ekim Özen’in kitapları ulusal ve uluslararası okurlar tarafından çokça beğeniliyor. Yazarın öğretmen olması okul çağı öğrencilerinin hayal dünyası ile daha iyi iletişim kurmasına ve kitapta verilmesi gereken temel fen bilgisi öğretilerini deneylerin gerçekçiliği ve kurgunun fantastik doğası ile verilmesini kolaylaştırıyor.

Kitabın tasarımında sadelik tercih edilirken güneşin rengi sarının tonlarında evrenin koruyucusu Profesör İyon tarafından farklı bir zamana ışınlanan çocuk kahramanlarımız okuyucuyu elektriksiz ayışığı zindanlarından limondan elektrik elde edilmesi ile günümüze getirdikleri bir maceraya sürüklüyor.

Işığın ve teknolojinin olmadığı çağdan elektriğin önemini anlayarak kurtulan ortaokul öğrencileri Kerim ve Aytuğ okul gezilerinde modern dünyanın elektrik ihtiyacının nereden karşılandığını yenilenebilir enerji santrallerini gezerek  öğreniyorlar.

Güçlü Yönleri

  • Boyut ve zamanda değişikliğe gidilmesine rağmen kurgudan kopulmamıştır. 
  • Elektriğin günlük hayatta basit ama farklı yöntemlerle elde edilebileceği gösteriliyor.
  • İlgili sorular sorulurken test yöntemi kullanılarak diğer iki şıkkın eğlenceli bir şekilde yanlışı göstermesi ve çocuklara cevabı içinde bilinen sorular sorması gibi tekniklerle konu okura sevdirilerek aktarılmıştır.
  • Bazı renkli metin yazıları ile beraber yazı stilinin değişmesi okurun satırlar arasında gezerken durağanlaşabilecek algısına bir kıpırtı vermiştir.  
  • Betimleme yoluyla tasvir edilebilecek konular zengin görsellerin gölgesinde  kısalan metinlerle verilmiştir.
  • Son sayfada bulunan kısa sorularla boyutlar arası duraklarda araç bekleyen okurun zamanında ve doğru otobüse binip binmediği test edilmiştir.
  • İlgili görseller aktarılmak isteneni iyi tasvir etmekle kalmayıp okurun hayal dünyasında canlandırmasına olanak sağlıyor.

Zayıf Yönleri

  • Metin yazılarındaki renkler okurun gözlerini bilgi ediniminden uzaklaştırarak kamaştırmaktadır.
  • Limonun (kitaptan bir deney) ekşi tadı, bir ampulün aydınlatılması için gereken enerjiyi verememiştir.
  • Yenilenebilir enerji sistemlerinin kitabın sonlarına doğru yedirilmesi dikkatli okuyucuların gözünden kaçmazken kapaklarda bu kadar önemli bir konunun mürekkebinin bile görülmemesi ilginçtir.

Sonuç

Teknolojiye sihir veren elektriğin hayatın olağanlığında unutulan değerini kaybetmeden anlamak istiyorsanız siz de gelip Kerim ve Aytuğ’un bu çağlar arası macerasına bir göz atın.

 

Bayram Topyüz

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar