Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariOrigamiyle Bilim - Elektrikle Işıl Işıl

Origamiyle Bilim – Elektrikle Işıl Işıl

Origami Science Adventures-Glowing with Electricity
Çevirmen: Aysun BabacanThomas Kingsley Troupe

Thomas Kingsley Troupe

Çizim: Jamey Christoph
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Yılı: 2014
Basım Yılı: 2018
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 24
ISBN: 978-605-312-276-0
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Birinci hamur
Boyut: 16,5 cm x 27,5 cm
Yaş Aralığı: 5+

İçerik

Origamiyle Bilim – Elektrikle Işıl Işıl kitabını kaleme alan Thomas Kingsley Troupe çocuk, gençlik, öykü ve roman kategorilerinde eserler vermiş 30’dan fazla kitabı bulunan popüler bir yazardır.

“Origami Science Adventures-Glowing with Electricity” adıyla İngilizce dilinde yazılmış olan kitap, Picture Window Books tarafından 2014 yılında yayınlanmıştır. Çevirmenliğini Aysun Babacan’ın yaptığı bu kitabın Türkçe dilindeki ilk basımı 2018 yılında TÜBİTAK Yayınları tarafından yapılmıştır.

Kitapta, elektrik başta olmak üzere atom, elektrik santrali, güneş paneli, rüzgar türbini, elektrik dağıtım hattı ve elektrik devresi hakkında bilgiler verilmektedir. Açıklayıcı ve öyküleyici anlatım biçiminin kullanıldığı bu kitap, sade ve anlaşılır bir dil ile yazılmıştır. Kitapta düşünceyi geliştirme yöntemlerinden ağırlıklı olarak tanımlama yönteminden yararlanılmıştır.

Origami ateşböceği Gigi, gerçek ateşböceği Moli ile kısa bir yolculuğa çıkarak elektriğin ne olduğunu, nereden geldiğini, nasıl üretildiğini ve evlerimize nasıl ulaştığını anlatmaktadır. Bu yolculukta Gigi, elektriğin ne olduğunu açıklarken atom ve atomun yapısı; elektriğin nereden geldiğini açıklarken elektrik santrali; elektriğin nasıl üretildiğini açıklarken jeneratör, türbin, güneş paneli ve rüzgar türbini; elektriğin evlerimize nasıl ulaştığını açıklarken de elektrik dağıtım hattı ve trafo hakkında bilgiler vermektedir.

Güçlü Yönleri

  • Dijital ortamda üretilen çizimler okumayı eğlenceli hale getirmiş ve konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
  • Yazıların yazı boyutunun büyük olması çocuklara okuma kolaylığı sağlamıştır.
  • Terimlerin yazı boyutunun diğer kelimelerden daha büyük olması terimlerin akılda kalıcılığını artırmıştır.
  • Sözlük bölümünde kitapta bahsedilen terimlere yer verilmiş ve bu terimlerin daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
  • Origami sanatı, el ve parmak kaslarının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. “Origami Ateşböceği Yapalım” bölümünü okuyarak kendi origami ateşböceğinizi yapabilirsiniz.

Zayıf Yönü

  • Konular kısa bir şekilde açıklandığı için çocuk okurlar bazı konuları tam olarak anlayamayabilir.
  • Sözlük bölümünde kitapta bahsedilen terimler ile ilgili çizimler bulunmadığı için yeni öğrenilen bu terimler akılda kalmayabilir.

Sonuç

Elektriğin ne olduğunu, nereden geldiğini, nasıl üretildiğini ve evlerimize nasıl ulaştığını merak ediyorsanız origami ateşböceği Gigi ile kısa bir yolculuğa çıkabilir ve elektrikle ilgili ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Faruk Akkuş

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar