asd
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariNikola Tesla Geleceği Keşfeden Adam - Dahiler Sınıfı

Nikola Tesla Geleceği Keşfeden Adam – Dahiler Sınıfı


Nikola Tesla Geleceği Keşfeden Adam – Dâhiler Sınıfı
Orijinal Adı: Nikola Tesla, L’inventore del futuro

Daniele Aristarco

Çevirmen: Kemal Atakay
Çizim: Ronny Gazzola
Yayınevi: Domingo Yayıncılık
Yayın Tarihi: 2019
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 9
Sayfa Sayısı: 80
ISBN: 978-605-198-082-9
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap kağıdı
Boyut: 14 cm x 18 cm
Yaş grubu: +9

İçerik

Nikola Tesla Geleceği Keşfeden Adam kitabının yazarı Daniele Aristarco 1977 yılında Napoli’de doğdu. Hem İtalya’da hem de Fransa’da yayınlanan kısa öykülerin ve çocuklar için eğitici ve öğretici makalelerin yazarıdır. Ortaokulda edebiyat öğretmenliği yapan yazar kendini çocuk kitapları, sinema ve radyo yazarlığına adamıştır. Oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak birçok ödül kazanmıştır. Aynı zamanda okullarda, kütüphanelerde ve kültür derneklerinde çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimleri düzenlemektedir.

Yazar bu eserinde yaratıcılığı; bilim, dahilik, fizik ve deney terimleri çerçevesinde çocukların anlayabileceği düzeyde betimlemelerle aktarmıştır. Tesla’nın hayatı anlatılırken, sadece bir hayat öyküsü değil, aynı zamanda etkileyici kişiliği ön plana çıkarılıyor. Tesla’nın kim olduğu, dünya ve bilime sağladığı katkılar çerçevesinde bir yan karakter edasıyla anlatılarak samimi bir içerik sunuluyor.

Bu kitap, bilimle ve icatlarla dolu bir hayatı, tutku ile bir hayata bağlı olmayı, sorgulamayı ve tabi ki elektrikle var olan aydınlan(t)ma çağına geçişi anlatıyor. Kitap boyunca dünyaya bu kadar katkı sunmuş bir insan hakkında bilgi alıyor ve tüm zorluklara rağmen adanmışlığın artan motivasyonuna şahitlik ediyorsunuz.

Güçlü yönleri

  • Yazar, bilim, fikir, deney ve elektrik kavramlarını çocukların anlayabileceği bir dille anlatmıştır.
  • Betimlemelere sıklıkla yer verilmiştir. 
  • Anlatımın akıcılığı eserin bütünselliği içerisinde gerçekleştirilmiştir.
  • Hayal ettiren ve düşündüren sözcük ve cümlelere yer verilmiştir.
  • Empati yeteneğini geliştiren cümlelere yer verilmiş ve iç sorgulamaya yönlendirmeler yapılmıştır.
  • Başlıkların fazlalığı geçişleri engellemeyip aksine yönlendirici ve yol gösterici olmuştur.

Zayıf yön

  • Karakterlerin isimleri gerektiğince kullanmadığından öznenin kim olduğu karıştırılabilir ve bu durum ilköğretim seviyesi okuyucuları için bir dezavantaj oluşturabilir.

Sonuç

Tesla’nın dahiyane kafa yapısı ile alternatif akımla çalışan elektrikli motorları, yapay ışık kaynaklarını, lazerleri, uzaktan kumandalı araçları ve dikey kalkış yapan uçakları üretebilmesi ve ilkleri başarması şaşırtıcı. Üstelik bu icatlarını maddi bir beklenti için değil toplum için yapıyor olması çocukların örnek alacağı karakteristik bir özelliktir. Eser aynı zamanda yeni bir şeyler denerken zamanlamaya dikkat etmeni, kim olduğunu, dünyada olduğun yeri ve yarattığın faydayı fark edebilmeni ve başkalarının düşüncelerine rağmen gelecekteki yerini görselleştirebilme becerisini sağlamaktadır. 

Ufak, dahiyane bir fikrin varsa; ”Fikir bir tohumdur, filizlenmek için zamana ve bakıma ihtiyacı vardır!” sözüne kulak vermelisin. Mucitlerin yetişmesi için okuduğun bu eser bir tohum olsun.

Muhammed Tosun

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar