test
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariNeden Geri Dönüştürmeliyim?

Neden Geri Dönüştürmeliyim?


Why Should I Recycle?
Çevirmen: Dr. Yalçın Arslantürk

Susan Meredith

Çizim: Christyan Fox
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Tarihi: 2012
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 3
Sayfa Sayısı: 48
ISBN: 978-975-403-661-9
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 10 cm x 16 cm
Yaş grubu: 10+

İçerik

Neden Geri Dönüştürmeliyim? kitabının yazarı Susan Meredith 1951 yılında doğmuştur. Meredith, çocuk kitapları dışında bilim kitapları, boyama kitapları gibi farklı kategorilerde de eserler vermiştir. Çevreci hayat görüşüne sahip olan yazarın “Neden Dünyayı Önemsemeliyim?”, “Vücudunuz ve Siz”, “Gece Hayvanları” vb. birçok eseri bulunmaktadır.

Çocuklarda çevre bilincini geliştirmeyi amaçlayan ve geri dönüşümün önemini vurgulayan eğitici bir kitaptır. Geri dönüşümün çevreye etkilerinden bahsedilerek enerji tasarrufunun en verimli şekilde nasıl yapılacağı açıklanmaktadır. Geri dönüşümün nasıl yapılması gerektiğinin yanı sıra çevreye zararlı atıkların ayrıştırılması, geri dönüştürme süreci ve geri dönüşüm sonrası atıkların nasıl değerlendirildiği de açıklanmaktadır. Kitapta geri dönüşümün doğadaki diğer canlılar üzerindeki faydalarından da bahsedilmektedir. Örneğin bitki küspelerinin gübre olarak kullanılması, geri dönüştürülemeyen atıkların toprağa gübre olarak serpilmesi veya hayvanlara yatak malzemesi olarak kullanılması gibi birçok örnekten yararlanılmıştır.

Kitapta verilmek istenen mesaj açık bir dille anlatılmıştır. Sayfa düzeninde kullanılan karikatür çizimleri okuyucuya keyifli ve eğlenceli bir okuma sunmaktadır. Çeşitli slogan ve atasözleri barındıran kitap, eğlenirken öğrenme fikrini destekler niteliktedir. Daha bilinçli bir toplum olabilmek adına faydalı bir içerik sunan kitap her yaş grubundan insana hitap etmektedir.

Güçlü Yönleri

  • Kitapta karikatür çizimleri ve farklı yazı stilleri gibi okuyucunun ilgisini çekecek materyallere yer verilmiştir.
  • Okuyucuyu konu hakkında düşünmeye teşvik eden soru içerikli konu başlıkları bulunmaktadır.
  • Çevre konusunu her ayrıntısıyla ele alan yazar, gelecek nesillerin daha bilinçli bir dünya görüşüne sahip olması için uğraş vermektedir.
  • Kitapta özlü sözler ve hayattan tavsiyeler kullanılarak okuyucunun konuyu daha kapsamlı öğrenmesi hedeflenmiştir.
  • Açıklayıcı anlatım kullanılarak teknik terimler sözlük kısmında detaylı şekilde açıklanmış, örneklerle de pekiştirilerek okuma kolaylığı sağlanmıştır.
  • Yalnızca geri dönüşümün faydalarından değil nasıl ve ne şartlarda yapılacağı da detaylı şekilde açıklanarak okuyucunun konu hakkında daha derin bilgiye sahip olmasına olanak sağlamıştır.

Zayıf Yönleri

  • Kitabın bir sayfasında verilen bilginin farklı bir sayfada detaylı açıklanması ve o sayfaya yönlendirilmesi okuyucuda dikkat dağınıklığına ve anlatımda kopmalara yol açacağı düşünülmektedir.

Sonuç

“Neden Geri Dönüştürmeliyim?” kitabında geri dönüşümün çevreye katkılarından ve enerji tasarrufunun öneminden, örneklerle bahsedilmektedir. Çevre bilinci kazandırmayı amaçlayan bu kitap, okuyucuları geri dönüşüm yapma konusunda teşvik etmektedir. Verdiği faydalı bilgilerle geleceğe ışık tutan yazar, çevreci yeni nesillerin temelini bu eserle atıyor.

Esmanur Küçükşantürk

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar