Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariMeraklı Sorular Serisi - Her Şey Dönüşür mü Baba?

Meraklı Sorular Serisi – Her Şey Dönüşür mü Baba?


Meraklı Sorular Serisi – Her Şey Dönüşür mü Baba?
Çizim: Erdoğan Oğultekin Mustafa Ünver
Yayınevi: Eksik Parça Yayınları
Yayın Tarihi: 2019
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-605-7939-59-3
Cilt Tipi: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 14 cm x 20 cm
Yaş Aralığı: 6-9

İçerik

Her şey Dönüşür mü Baba? kitabının yazarı 1973 doğumlu Mustafa Ünver,  yazar ve aynı zamanda öğretmendir. Çocuk kitapları yazan Ünver’in şiir ve yazıları çeşitli dergilerde yayımlanmıştır ve çeşitli ödüller kazanmıştır. Eser 10 kitaptan oluşan Meraklı Sorular Serisi’nin bir parçasıdır. İçerisinde bolca renkli görsel bulunan kitap çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanmıştır. Eserde, geri dönüşüm ve doğal kaynakların korunması konusu işlenmektedir. Yazar, konuyu çocuklara anlatırken sade bir dil kullanarak anlaşılabilir bir anlatım tekniği tercih etmiştir. Kitap çocukların ilgisini çekecek şekilde kısa ve öz bir şekilde tasarlanmıştır. Arda adındaki bir çocuğun babasıyla yaşadığı diyaloglar üzerinden geri dönüşümün önemi ve nasıl yapıldığı konuları detaylı işlenmektedir. Anlatım, günlük hayattan örnekler verilerek yapılmış ve çocukların konuyu daha iyi anlamaları sağlanmıştır. Kitapta çöpleri ayrıştırma, kullanılmış eşyaları tekrar değerlendirme ve doğaya zarar vermemek için nasıl çaba gösterilmesi gerektiği gibi önemli konular ele alınmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Metni destekleyen görseller, çocukların ilgisini çekmekte ve çocukların olayları zihinlerinde canlandırmalarına yardımcı olmaktadır.
  • Hikaye ve diyaloglar, gerçek yaşam örnekleri üzerine kurulmuş, böylece çocukların konuyu daha kolay anlaması sağlanmıştır.

Zayıf Yön

  • Daha fazla konu ve örnek eklenerek geri dönüşüm konusunun daha kapsamlı bir şekilde ele alınabilirdi.

Sonuç

“Her Şey Dönüşür mü Baba?” kitabı, çocuklara doğaya ve çevreye duyarlı olma konusunda önemli mesajlar ileten bir kaynaktır. Basit ve anlaşılır dili, çocukların konuyu kolayca kavramasına yardımcı olurken, içerdiği örnekler de çocukların ilgisini çekmektedir. Geri dönüşüm konusunu işleyerek çocuklara çevre bilinci kazandıran kitap, çocukların doğayı keşfetmelerine ve doğal kaynakların korunmasıyla ilgili bilinçlenmelerini teşvik etmektedir. Geleceğin daha çevreci ve sorumlu bireylerinin yetişmesine önemli bir katkı sunmaktadır.

Eda DURAL

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar