test
Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberMars’ta yeni yaşam bulguları

Mars’ta yeni yaşam bulguları

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı‘ndaki (JAXA) araştırmacı ekip Science dergisinde, Mars‘ın bir zamanlar yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığını öğrenmek için bu on yılda yürütülen çabaları başka bir perspektiften yorumladılar. Ryuki Hyodo ve Tomohiro Usui makalelerinde, önümüzdeki on yıl içinde Mars’ta yaşam olduğuna dair kanıt aramakla ilgili başlıca üç çabasının ana hatlarını çizdiler ve JAXA‘daki diğer insanların ve kendilerinin, Mars’ta yaşam kanıtı bulma konusundaki amaçlarını açıkladılar.

NASA şu anda Perseverance gezgini ile Mars yüzeyindeki Jezero Krateri hakkında bir çalışma yürütüyor. Bu çalışmanın amacı, NASA ve ESA ortaklığıyla Mars’tan örnekler toplamak ve onları Dünya’ya geri getirmektir.

Şekil 1. Jezero Krateri.2

Ayrıca Japonya’nın, Mars’ın her iki uydusu *Phobos ve *Deimos‘a da sondalar göndermeyi ve on yıl bitmeden örnekleri geri getirmeyi içeren Mars Uyduları Keşif (Martian Moons eXploration: MMX) projesini de planlanıyor.

Şekil 2. (Soldan sağa) Phobos ve Deimos.3

Araştırmacılar, Mars’ın yüzeyini incelemek için gönderilen sondaların, yüzeyinin yalnızca çok küçük bir bölümünü test edebileceğini belirtiyorlar. Aynı sonda Sahra çölünün ortasına indiğinde yaşam belirtileri bulsa bile bulduğu belirtiler çöldeki yaşamın tamamını aktarmaya yetmeyecektir.

Şekil 3. Perseverance gezgini.4

 

Kaynaklar

  1. https://phys.org/news/2021-08-life-mars-moons.html
  2. https://www.usgs.gov/media/images/jezero-crater-mars-1
  3. https://mars.nasa.gov/all-about-mars/moons/summary/
  4. https://mars.nasa.gov/#

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar