Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariKüçük Mimarlar - Yeşil Evler

Küçük Mimarlar – Yeşil Evler


Young Architect-Green Homes
Çevirmen: Tuba Öngün Saranne Taylor

Saranne Taylor

Çizim: Moreno Chiacchiera ve Michelle Todd
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
Yayın Tarihi: 2018
Basım Yılı: 2018
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-605-312-178-7
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 23,2 cm x 25,2 cm
Yaş grubu: 7+

İçerik

Yeşil Evler kitabının yazarı Saranne Taylor, çocuklar ve gençler için bilim kategorisinde kitaplar yazmaktadır. Matematiğin Her Yerinde, Evrenin Unsurları, Akıllı Yaratıklar, STEM’de Kariyer gibi kitap serileri bulunmaktadır. Yeşil Evler kitabının da içinde bulunduğu Küçük Mimarlar serisi başlığı altında farklı ev tasarımlarını anlatan 8 adet kitap bulunmaktadır. 

Yazar bu kitabında; yeşil bir geleceğin imarını mimari alana taşıyacak yeşil evlerin tasarımını ve nasıl yapıldığını belgesel tadında açıklayıcı bir şekilde anlatmıştır. Verilen kavramlar farklı stil ve teknikle hazırlanmış görsellerle desteklenmiştir.  

Tasarım aşamasındaki ekolojik ev türlerinden biri olan kara gemisinde, depolarda biriken yağmur suyu banyo amaçlı veya arıtılarak içme suyu şeklinde kullanılması ve evlerin tepesine koyulan türbinler ile rüzgardan da elektrik enerjisi elde edilmesi amaçlanmaktadır. Diğer bir tür olan gerçek güneş evlerinde ise çatısında kurulu otomatik güneş panelleri ile elektrik üretilirken balkon demirlerinin içinde bulunan su güneşe maruz bırakılarak evin ısıtılmasında kullanılır. Araba lastiklerinin çatı yapımında, plastik şişelerin duvarda kullanılması ile atık malzemelerin geri dönüştürülmesine katkı sağlayacağı anlatılmıştır. Robinson Crusoe romanından kısa bir kesite yer verilerek hayatta kalmak için doğal malzemeler ile inşa ettiği  barınak üzerinden çevresel sürdürülebilirliği ön plana çıkarmıştır. 

Güçlü Yönleri

  • Bazı anahtar kelimeler, kırmızı renkle vurgulanarak dikkat çekici hale getirilmiştir.
  • Gerçek fotoğraflar, karikatür, karakalem ve renkli el çizimi gibi farklı görsel teknikler ile metinsel yetersizliğin getirdiği zihinsel monotonluk aşılmaya çalışılmıştır.

Zayıf Yönleri

  • Başlıklar arası geçişlerin birbirinden bağımsız ilerlemesi konu bütünlüğünü bozmuştur.
  • Kitapta, barınak yapmak gibi gerçekleştirmesi kolay olmayan ileri düzeyde etkinlik verilmesinin her yaşam stiline uygun olmayacağı öngörülmektedir.

Sonuç

Kitap; yenilenebilir enerji, peyzaj uygulamaları, çevre dostu-geri dönüştürülebilen malzemeler gibi konularla “yeşil ev” kavramını farklı görsel tekniklerle anlatmıştır. Anlatım dilinin sadeliği, gerçek fotoğraflar ve farklı çizim teknikleri ile yedi yaş üzeri çocuklara yeşil evler hakkında anlaşılması kolay bilgiler sunmaktadır.

Büşra Değirmenci

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Son Yorumlar