Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariKıvılcım Enerji Sorununu Nasıl Çözecek?

Kıvılcım Enerji Sorununu Nasıl Çözecek?


To Astropeleki Me Tin Periergia Vriski Lisi Gia Tin Energia
Çevirmen: Seda KostikVagelis İliopulosVagelis İliopulos
Çizim: Francesca Kozanti
Yayınevi: Kuraldışı Yayınevi
Yayın Yılı: 2004
Basım Yılı: 2015
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 36
ISBN: 978-975-275-292-4
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 22,5 x 20 cm
Yaş Aralığı: 6-10 yaş

İçerik

6-10 yaş aralığı çocuklar için hikayeleri ile tanınan Vagelis İliopulos tarafından kaleme alınan ve çevirmenliğini Seda Kostik’in yapmış olduğu Kıvılcım Enerji Sorununu Nasıl Çözecek? kitabı, 2004 yılında Kuraldışı Yayınevi aracılığıyla yayınlanmıştır. Yazar, ünlü Andersen Masalları’nın yazarına ithafen verilen İngiltere menşeli dünyanın en prestijli çocuk kitap yazar ödülü olan Hans Christian Andersen Ödülü’nü almıştır.

Kitap, enerjinin hayatın her alanında bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguluyor. Enerji sorunu ele alınırken çocuk okurların zihinlerinde kalıcı olması için pratik uygulamalardan ve görsellerden yararlanılmıştır. Uygulamalar sade ve anlaşılabilir bir dille aktarılmaktadır. Görseller ve farklı etkinlikler kitabı daha eğlenceli hale getirmektedir.

Tüm enerji türlerine değinen kitap, iki kuş metaforu üzerinden anlatılan  yenilenebilir ve yenilenemez enerji türlerinin iyi ve kötü özelliklerini karşılaştırarak enerjinin tükenebilir olmasını da vurgulayarak yenilenebilir enerjinin önemini ön plana çıkarmıştır. Klimaların gereksiz yere çalıştırılması, araba lastiklerinin yeteri kadar şişirilmemesinden kaynaklanan daha fazla yakıt tüketimi, çamaşır makinelerinin tam doldurulmadan kullanılması gibi güncel hayatta sıklıkla karşılaştığımız olaylar üzerinden yapılan enerji israflarına dikkat çekilmiştir. Didaktik bilgiler, şiir ve şarkılarla zenginleştirilerek çocukların analitik zekalarının yanında duygusal zekalarını da tetikleyen bir öğrenme metodu ile aktarılmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Yazar, enerjinin doğru kullanımı hakkında didatik bilgileri sade bir dille aktararak öğrenmenin daha kalıcı olmasını sağlamayı amaçlamıştır.
  • Kitabın sonunda yer alan “Enerjiyle İlgili Yapmamız Gereken 10 Şey” başlığı altında verilen pratik bilgiler ile enerji tasarrufunun nasıl yapılacağı verilmiştir.
  • Kitapta sıklıkla geçen bazı enerji terimlerinin anlamları son sayfada verilerek çocukların enerji hakkında daha doğru tanımlamaların yapılabilmesi sağlanmıştır.

Zayıf Yönleri

  • 6-10 yaş aralığını hedefleyen bu kitapta görselliğin metne oranının yüksek olması 9 ve 10 yaşlarındaki çocukların metin ağırlıklı okumaya geçişlerini zorlaştırabilir.

Sonuç

Yazarın öğretirken eğlendiren hikayesi ve bununla birlikte enerji kaynaklarının bilinçli tüketilmesi gerekliliği ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları konusu verilmesi ile çocukları enerjinin nasıl üretilmesi ve kullanılması konusunda bilinçlendirmektedir. Sizler de enerji konusunda çocuklarınızı sıkmadan bilinçlendirmek isterseniz bu kitaptan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

 

Simay OLKAÇ

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar