Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariKendin Keşfet - Ses ve Işık

Kendin Keşfet – Ses ve Işık


Discover It Yourself: Sound and Light
Çevirmen: Ali Berktay 

Kolektif

Çizim: Diego Vaisberg / Advocate Art
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayın Yılı: 2020
Basım Yılı: 2022
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-625-429-083-1
Cilt Tipi:  İnce Kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 21,5 cm x 23,5 cm
Yaş grubu: <5 yaş

İçerik

Kendin Keşfet – Ses ve Işık kitabı birden fazla yazarın emeği ile yazılmış kolektif bir eserdir. Kitabın çevirmeni Ali Berktay’dır. Bu eser gibi birçok çeviri kitabı bulunan çevirmen 1960 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesini bitirip üniversite öğrenimini sürdürürken 1981’de yurt dışına çıkmıştır. Ali Berktay, 1994 yılında Türkiye’ye dönerek yapmış olduğu çeviri eserlerle adını duyurmuştur. Semerkant, Utangaç Ayı Monti, Şu Yaramaz Tavşanlar yaygın çeviri eserlerinden bazılarıdır.

Ses ve Işık kitabında çocukların deney ve gözlem yapma yetilerinin geliştirilerek temel bilim kavramlarının açıklanması amaçlanmıştır. Eserde şaşırtıcı bilgiler eğlenceli bir dille anlatılarak okuyucunun ilgisi canlı tutulmuştur. Verilen temel bilgilerden ses dalgası, sesin hareketi, yankılanan ses, ışık ve gölge, mercekler vb. kavramların 5 duyu organları aracılığıyla nasıl gözlemlenebildiği anlatılmıştır. Çocukların bilişsel zekasını çok yönlü geliştirmek için bazen “nereden çıktı bu?” denilebilecek müzik aletleri, gezegenler ve çeşitli oyunlar içeriğe eklenmiştir.

Bilgi odaklı bir kitap olmasının yanı sıra okuyucunun sıkılmaması adına sayfalarında canlı içerikler ve anlaşılır resimler barındırmaktadır. ’Gözlemci’ başlığı altında çocukların gözlem yapma yeteneğini artıracak farklı ipuçları yer almaktadır. Deneyler sırasında oluşabilecek potansiyel tehlikelere karşı, sayfalarda verilen uyarılar ve öneriler doğrultusunda gerekli önlemler alınmıştır. Eser, interaktif soru-cevap yaklaşımıyla okuyucuları deney yapmaya teşvik ederken, eğlenceli deneylerle inceleme ve öğrenme isteğini artırmayı hedeflemiştir.

Güçlü Yönleri

  • Kitapta kullanılan dil açık olup okuyucuya yöneltilen sorular ile sohbet havasında keyifli bir okuma fırsatı tanımıştır.
  • Soru-cevap ile gözlemci anlatımdan faydalanılarak hitap edilen kitleye akıcı bir anlatım sunulmaktadır.
  • Okuyucunun telaffuz etmekte zorlandığı yabancı kökenli sözcüklerin dilimizdeki karşılıkları parantez içerisinde verilerek kolay okuma ve anlama olanağı sağlanmıştır. (amplifikatör=yükselteç, perküsyon=vurmalı çalgılar vb.)
  • Renkli sayfalar, farklı yazı stilleri ve anlaşılır görsellerle okuyucunun dikkatinin dağılması engellenmiştir.
  • Ses ve ışık hakkında verilen bilgilerin ülkeler, hayvanlar ve nesnelerden yararlanılarak farklı örneklendirmeler ile aktarılması akılda kalıcılığı artırmıştır.
  • Deneylerin sonuçları ile birlikte sayfa altlarında verilen eğlenceli öneriler daha keyifli bir okuma sunmaktadır.

Zayıf Yönleri

  • Verilen tüm bilgilerin ardından deneyler ve sonuçları konularak hitap edilen kitlenin hayal gücünü geliştirmesine ket vurulmuş olabilir ve bu deney yapma yaratıcılığını köreltebilir.
  • Hitap ettiği yaş sebebiyle basit bir tasarımın tercih edilmesi, amatör bir çalışma izlenimi vermektedir. 

Sonuç

5 yaş ve daha küçük yaş grupları için hazırlanan “Kendin Keşfet” serisinin “Ses ve Işık” kitabı, ses ve ışığın günlük yaşamda nasıl gözlemleneceğini deneylerle ele almıştır. Ses ve ışık kavramlarını öğrenirken eğlenmenin keyfine vararak arkadaşlarınızla bu deneyleri yapmak istiyorsanız eser siz değerli okuyucularını bekliyor.

Esmanur Küçükşantürk

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar