Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariKendin Keşfet - Doğa Tehlikede

Kendin Keşfet – Doğa Tehlikede


Kendin Keşfet – Doğa Tehlikede
Orijinal Adı: Discover It Yourself Nature at Risk 

Sally Morgan

Çevirmen: Ali Berktay
Çizim: Diego Vaisberg
Yayınevi: Türkiye İş Bankası
Yayın Tarihi: 2021
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı : 32
ISBN: 978-6254-056-29-1
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe kağıt
Boyut: 21,5 cm x 23,5 cm
Yaş Aralığı: 8-12

İçerik

Sally Morgan’ın yazdığı Doğa Tehlikede kitabı Kendin Keşfet serisi içinde yayınlanmıştır. Bu seride yeşil dönüşüme ışık tutacak Çevre Kirliliği ve Atıklar, Enerji ve Elektrik, Çöpler ve Geri Dönüşüm gibi kitaplar da bulunmaktadır. Morgan bu kitaplarda sanatçı ve illüstratör Bronwyn Bancroft ile birlikte çalışmıştır. Avustralyalı bir kitap ve oyun yazarı olan Morgan, İnsan Hakları ve Fırsat Eşitliği Komisyonu İnsani Yardım, Batı Avustralya Haftası Edebiyatı, Avustralya Nişanı kitap ödülleri sahibidir ve uluslararası sanat tarihçileri tarafından seçilen bir pulda yer almayı başarmıştır. Aynı zamanda çocuk edebiyatına yoğunlaşan yazar oyun da yazmaktadır.

Çocukların çevre bilincini sebep-sonuç ilişkisi içerisinde daha iyi anlamasını ve özümsemesini sağlayan bu eser, okuru pasif okuyuculuktan çıkarıp aktif bir deneyim sunmakta. Yazar kitabında doğayı etkileyici çizimler eşliğinde çok güzel betimleyip, doğayı tehdit eden sorunların altını çocukların anlayacağı bir şekilde çiziyor ve her yaş aralığının uygulayabileceği çözümler ekliyor. Neredeyse her konu başlığı altında verilen Kendin Keşfet kısmı çoğunlukla bir yetişkin yardımı ile gerçekleşebilecek deneylerden oluşuyor. Bazı konu başlıklarının ardından gelen Nasıl Yardımcı Olabiliriz? kısmı okurun daha kolay kavramasını sağlayacak şekilde konuyla ilgili çözümler sunmaktadır.

Güçlü Yön 

  • Zengin renk skalası ve canlı resimler net bir anlatı sunuyor ve çocukların ilgisini çekecek düzeyde.
  • Kendin Keşfet kısmı çocukların aktif katılımını sağlıyor.
  • Nasıl Yardımcı Olabiliriz kısmı, problemlerin çözümlerine dikkat çekerek metinler arasında kaybolmayı engelliyor.
  • Cümle yapıları belirtilen yaş aralığına uygun düzeyde kurulmuş.

Zayıf Yön

  • Kendin keşfet kısımları ne kadar güzel olsa da sayıca biraz fazla ve biraz zor.

Sonuç

İnsanların, özellikle yetişkinlerin doğaya verdiği zararı çocuklara anlatarak daha bilinçli nesillere erişmeyi hedefleyen bu kitap aynı zamanda uygulanabilir çözümler de sunmaktadır. Çocuklarımızın rahatça anlayabileceği sadelikte yazılmış olan bu kitap, içinde bulunan deneylerle ve anlatılarıyla çocukların yeni favorisi olacak. Doğayı merak eden ve doğanın sorunlarına çözüm bulmak isteyen çocukların kendi doğasını keşfedeceği bir macera…

Yaren Türk

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar