test
Ana SayfaKitap KöşesiGenc-Yetiskin-KitaplariHidrojen ve Yakıt Pili Teknolojisi

Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojisi


Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojisi
Yayınevi: Umuttepe YayınlarıProf. Dr. Durmuş Kaya, Prof. Dr. Hasan Hüseyin Öztürk, Doç. Dr. Muhammet Kayfeci
Yayın Yılı: 2017
Basım Yılı: 2017
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 978-605-5100-86-5
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Birinci Hamur
Boyut: 23,5 cm x 16,5 cm

İçerik

Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojisi kitabının yazarlarından Prof. Dr. Durmuş Kaya 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde göreve başlamış olup vefat (2021) edene kadar görevini icra etmiştir. Prof. Dr. Hasan Hüseyin Öztürk 1989 yılından beri Çukurova Üniversitesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünde görev yapmaktadır. Doç. Dr. Muhammet Kayfeci, 2021 yılından beri Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde görev yapmaktadır.

Temiz enerji çatısı altında toplanan Dr. Kaya ve Dr. Öztürk’ün yazarı olduğu kitapta, sürdürülebilir bir dünya için mihenk taşı olan yakıt pilleri ve özellikleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Dr. Kayfeci’nin kaleme aldığı hidrojen, hidrojen üretimi ve depolanması konuları da sonradan bu kitaba eklenmiştir. 

130’dan fazla kaynağın incelendiği bu eserde evrende en çok bulunan gazın (hidrojen) temiz enerji kaynağı olarak büyük bir potansiyele sahip olduğu gösterilmiştir. Bunun yanı sıra doğada serbest halde olmamasına rağmen hidrojenin nasıl üretildiği, üretildikten sonraki depolanma yöntemleri ve koşulları, hidrojenle çalışan yakıt pillerinin çalışma prensibi, türleri ve geleceğimiz için önemi gibi başlıca konular ele alınmıştır. Ayrıca günümüzde hidrojenin fosil türevli yakıtlarla üretimine ek olarak çevreyi kirletmeden hidrojen üretmenin de mümkün olduğu vurgulanmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Hidrojenin tarihi ve bütün özellikleri kısa ve öz bir şekilde açıklanmıştır.
  • Hidrojen üretim safhaları, anlaşılabilir olması amacıyla basit görsellerle desteklenmiştir. 
  • Metin içerisinde anlaşılması zor olan sayısal veriler, yeterli sayıda tablonun yardımıyla aktarılmıştır.

Zayıf Yönü

  • Kitapta kullanılan renksiz görseller sadece bilimsel bilginin verdiği monotonluğa renk katmıştır.
  • Eserde kullanılan kaynaklar yeterince güncel değildir. 

Sonuç

Eser hidrojen ve yakıt pillerine ilgisi olan, bu alanda çalışma yapan veya yapmayı düşünenler için literatürde bulunan kapsamlı ve nadide bir eserdir. Temiz enerjiye ihtiyacımızın arttığı günlerde bu kitap bizim için yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.

Okan Şener

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar