Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariGökkuşağı Neden Rengârenktir?

Gökkuşağı Neden Rengârenktir?


Why Do Rainbows Have So Many Colors?
Çevirmen: Gizem Köseoğlu

Jennifer Shand

Çizim: Daniele Fabbri
Kapak Tasarımı: Jonas Fearon Bell – Ahmet Yanar
Sayfa Tasarımı: Jonas Fearon Bell – Ahmet Yanar
Yayınevi: Teleskop Popüler Bilim
Yayın Yılı: 2019
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 20
ISBN: 978-605-252-0345
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: 21,5 cm × 24 cm
Yaş Aralığı: 6-10

İçerik

Jennifer Shand, James Madison Üniversitesi’nden psikoloji alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışma alanını daha çok çocuklara yöneltmiş ve ardından çocuklar için “Why Do” ve “How Do” olmak üzere iki adet kitap serisi yazmıştır. ”Why Do” serisinden olan “Gökkuşağı Neden Rengârenktir?” kitabı Gizem Köseoğlu tarafından Türkçeye tercüme edilmiştir.

Kitap adından da anlaşılacağı üzere gökkuşağının oluşum nedenini ile birlikte birkaç doğa olaylarının oluşumunu sade ve anlaşılabilir bir dil ile açıklayıcı anlatım kullanarak okuyuculara aktarmıştır.

Yazar, alegori yöntemini kullanarak çocukların hayal dünyalarına inmeyi hedeflemiştir. Akıllarına ilk gelebilecek olan doğa olaylarını, simgeler ile ifade ederek soru–cevap eşliğinde ele almıştır. Sorduğu sorularda çocukların hayal dünyalarına inmiş fakat verdiği cevaplar ile asıl gerçeğin (bilimsel bilginin) ne olduğunu açıklamıştır.

Güçlü Yönleri

  • Çocukların önce hayal dünyasına soru-cevapla seslenilmiş, verilen yanıtlarda olayların gerçekliği ortaya koyulmuştur. 
  • Kitapta yer alan fotoğraf boyutları ve tasvirler çocukların öğrenimini kolaylaştırmıştır.
  • Eser çocuklara doğrudan bilgiler vermek yerine eğlenerek düşünmelerini sağlamış böylece edindikleri bilgilerin kalıcı olması sağlanmıştır.
  • Kitapta yer alan doğa olayları ve oluşumları çocukların dikkatini çekebilir ve ebeveynleri yardımıyla bu olaylar gerçek hayatta görsel olarak çocuklara aktarılırsa doğayı inceleme arzuları artırılabilir. Aynı zamanda çocuklar çevrelerinde meydana gelen bu doğa olaylarını incelemeye başlayabilirler ve böylece çocuklarda araştırma-inceleme yeteneğini artırılabilir.

Zayıf Yönü

Kitapta, anlatım tekniği olarak uygulanan alegori yönteminin baskınlığından dolayı verilmek istenen gerçek bilgi hedef yaş aralığı dikkate alındığında arka planda kalabilir ve bu gerçek bilgi yerine alegorik bilginin istemsizce doğru kabul edilmesine yol açabilir.

Sonuç

Her çocuk doğduğundan itibaren doğayı, doğa olaylarını merak eder ve içsel olarak inceler. Gökkuşağı Neden Rengârenk kitabı bu durumu hedef alarak çocukların doğayı inceleme içgüdülerini sözel olarak artırmaktadır. Ebeveynler yardımıyla çocuklara doğal ortamda da bu durumlar görsel olarak anlatılırsa etrafındaki olayları gözlemleme, inceleme, merak ve idrak etme yeteneklerinde artış gözlemlenebilir.

Oğuzhan Demir

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar