Ana SayfaMakaleYeşeren Teknoloji HaberGerçek rüzgar tahminleri tüketicilere tasarruf sağlıyor

Gerçek rüzgar tahminleri tüketicilere tasarruf sağlıyor

Rüzgar, doğada dalgalı esmesine rağmen enerji üretiminin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Devletler, diğer kaynaklardan ne kadar ek enerji üretmeleri gerektiğini belirlemek için rüzgarın şeklini ve yönünü çok önceden doğru tahmin edebilmelidir. Kötü bir tahmin, enerji üretimi için ekstra maliyetlere mal olabilir ve bu maliyetler zamanla tüketicilere yansıtılabilir. İyi bir tahmin ise tüketiciler için önemli tasarruflara yol açabilir.

Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji Dergisi‘nde, Colorado Eyalet Üniversitesi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi‘nden (NOAA) bilim insanları, son on yılda hava tahminlerinin doğruluğunu artırarak tüketicilerin bu süre zarfında en az 384 milyon dolar enerji tasarrufu sağladığını belirlediler.

Araştırmacılar tahminlerini, Amerika Birleşik Devletleri’nin her bölgesi için günlük hava durumu tahminleri sağlayan NOAA’nın Yüksek Çözünürlüklü Hızlı Yenileme (HRRR) modeline dayandırdılar. Bu tahminlerin bir kısmı kamu hizmetlerinde kullanılan türbinlerin enerji üretimi için gerekli rüzgar hızlarını ve yönlerini içermektedir. 

Her birkaç yılda bir NOAA, HRRR modelinin güncellenmiş bir sürümünü yayınlar. Yayınlanan yeni sürüm bir yıl test edilir ve eski sürüm bu sürede kullanılmaya devam eder. Yeni sürüm test edilirken NOAA araştırmacıları, her modelin önceki modele göre ne kadar geliştiğini ölçmek için tahminleri gerçek koşullarla karşılaştırır.

Martin Shields: “Bu modelleri yan yana karşılaştırabildik ve bir modelin ne zaman diğerinden daha iyi bir tahmin yaptığını inceledik. Zaman geçtikçe modellerin rüzgarı tahmin etmede daha iyi hale geldiğini ve tüketicilere ek tasarruf sağladığını gördük” dedi. 

Beklendiği gibi, yeni modeller daha iyi performans göstermiştir ancak ekip ne kadar iyi olduğunu ölçmek istedi. Öngörülen bir rüzgar hızı ile ölçülen rüzgar hızı arasındaki her fark işletme maliyetlerine neden olmaktadır. Bu da elektriğin satış fiyatının artması anlamına gelmektedir. 

Ekip ayrıca kamu hizmetlerinin eski model yerine daha yeni modeli kullanması halinde tüketicinin milyonlarca dolar tasarruf edeceğini açıkladı. Shields: “NOAA’daki araştırmacılar, tahminlerine bir değer katmak için uzun süredir mücadele veriyorlar. Modellerinin daha iyiye gittiğini biliyorlar, insanların bunları önemli ekonomik kararlarda kullandığını biliyorlar, ancak bunun tam olarak değerinin ne olduğunu ölçmekte zorlanıyorlar” dedi.

Kaynaklar

  1. Hwayoung Jeon, Brad Hartman, Harvey Cutler. (2022). Estimating the economic impacts of improved wind speed forecasts in the United States electricity sector. Journal of Renewable and Sustainable Energy
  2. https://techxplore.com/news/2022-05-consumers-millions-energy.html

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar