Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariFizi K. ve Yenilenebilir Enerji

Fizi K. ve Yenilenebilir Enerji


Fizi K. ve Yenilenebilir Enerji
Çevirmen: Selin Çakar 

Blandine Pluchet-Virginie Rochetti

Çizim: Virginie Rochetti
Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık
Yayın Yılı: 2014
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 6
Sayfa Sayısı: 79
ISBN: 978-605-51-6494-2
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: 13 cm x 19 cm
Yaş grubu: 8-12

İçerik

Eğitici çocuk kitabı yazarlarından Virginie Rochetti ve fizikçi Blandine Pluchet, Fizi K. serisinden olan Fizi K. Yenilenebilir Enerji kitabını eğlenceli bir biçimde kaleme almışlardır. Fizi K. serisi çocukları erken yaşta fizik biliminin temel soruları ile tanıştırmış, fiziği çocuklara küçük yaşta aşılamak için çocukların anlayabileceği seviyede 14 bölümde anlatmıştır. ‘Yazarın notu’ başlığı altında çevre sorunları ve yenilenebilir enerji konuları da eserin sonunda aktarılmıştır. 

Kitap, kahramanımız Fizi K. ve ailesinin, enerjisi kısa bir süre içerisinde bitecek bir kasabada yaşadıklarını ele almaktadır. Kasabanın enerjisi tükenmeden alternatif bir enerji kaynağı bulmak istemektedirler. Kafasına takılan sorularla birlikte enerji kaynağı bulmak için maceralarla dolu bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğunda yakın dostu kirpi Çekirdek ile yenilenebilir enerji kaynakları ve fizik biliminin temel soruları hakkında bilgi edinirler. ‘Enerji kaybolabilir mi?’ sorusu ile fizik bilimine ait enerjinin korunumu kanunu öğretirken yeni enerji kaynaklarını sunarken elimizdeki enerji kaynakları için de tasarruf önerileri vermektedir.

Eserde seçilen resimlerin sadeliği ve çocuk çizimlerine benzemesi fizik bilimini çocukların anlayabileceği bir düzeye çekilmesi bir araç olarak kullanılmıştır. Anlatım şekli bakımından ilahi bakış açısı kullanımı, kurguyu okura aktarmayı kolaylaştırmıştır. Sıklıkla konuşturma yöntemi kullanmıştır. Fantastik öğeler ile hitap edilen yaş aralığının dikkatinin çekilmesi amaçlanmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Kitap; hayatımızda yenilenemez enerjinin kullanım alanlarının hala çok yaygın olmasının büyük bir negatif etkiye yol açacağını vurgulamaktadır. 
  • Hikayedeki sorular, okuyucunun kavrayış düzeyine göre özenle cevaplanmıştır.
  • Her bölümde kurgulanan mekan ile farklı bir enerji türünün anlatılması hikayeye renk katmıştır. 
  • Kitapta soru şeklinde verilen cümleler okuru, yenilenemez enerji kaynakları ile ilgili öz eleştiri yapmalarına fırsat tanıyor.
  • Kitapta yenilenebilir enerjinin faydaları okurun yaşına uygun zengin örneklerle verilmiş; bilgiler, teknik ayrıntıya girilmeden ve anlaşılır örneklerle okura sunulmuştur.
  • Konuyu anlaşılır kılmak ve okurun dikkatini çekmek amacıyla basit ve sade görseller tercih edilmiştir.
  • Eserin sonundaki mektup tarzında verilen mesaj, çocuklara enerji sorununa karşı sorumluluklarını net bir şekilde ifade etmiştir.
  • Her yenilenebilir enerji kaynağının çalışma sistemi, resimlerin üzerinde küçük komutlar şeklinde verilerek keyifli bir okuma sunmaktadır.

Zayıf Yönü

  • Kitaptaki bazı özel adların (isim, yer vb.) Türkçe okunuşunun çok zor olması belli bölümlerde okurun dikkatini dağıtıyor (Örneğin; Çikoşako, Belmükütar, vb.).

Sonuç

8-12 yaş aralığı için hazırlanan Fizi K. serisinin bu kitabı, enerji sorunlarını ele almak ile kalmayıp çözümünü de eğlenceli bir şekilde vermektedir. Bu eserde kahramanımızla bilim dünyasının derinliklerine doğru merak ve heyecan dolu bir dizi yolculuğa çıkmak ve bu yolculukla çevrenizdeki kişileri bilinçlendirmek istiyorsanız Fizi K. ve Yenilenebilir Enerji sizleri bekliyor.

Merve Bedir

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar