asd
Ana SayfaKitap KöşesiCocuk-KitaplariEnerji Ver! - Enerjinin Görsel Keşfi

Enerji Ver! – Enerjinin Görsel Keşfi

 

Enerji Ver! – Enerjinin Görsel Keşfi
Çevirmen: Aysun BabacanShaker Paleja

Shaker Paleja

Çizim: Tufan Göbekçin
Resimleyen: Glenda Tse
Kapak Tasarımı: Eylem Sezer
Sayfa Tasarımı: Yeşim Ercan- Eylem Sezer
Yayın Yılı: 2019
Basım Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 52
ISBN: 978-975-2522-923
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: 20 cm x 25 cm
Yaş aralığı: 9 – 12

İçerik

2016 yılında Kanada/Amerika menşeili 3 adet ödül alan Enerji Ver – Enerjinin Görsel Keşfi çocuk kitabının yazarı Shaker Paleja, TV ve tiyatroda çeşitli seslendirmeler yapan ve aynı zamanda rol alan, Hint asıllı Kanadalı bir oyuncudur. Bu eser, yazarın Annick Press tarafından yayınlanan iki çocuk kitabından biridir. Ayrıca “Olağanüstü Bir Kader” adlı romanı 2017 yılında Brindle & Glass tarafından yayınlanmıştır.

Dünyamızı aydınlatan, çalıştıran ve harekete geçiren nedir? Enerji etrafımızı saran her yerde. Peki nereden geldiğini düşünüyor muyuz? Evimizi aydınlatan elektriğin nasıl bizlere ulaştığını biliyor muyuz? Enerji Ver, eğlenceli ve dinamik grafikler, renkli infografikler, haritalar ve çizimler kullanarak etkileyici tarzıyla bu sorulara yanıt veriyor ve enerji evreninde sizi renkli bir yolculuğa çıkarıyor.

Eser; fosil yakıtlar, nükleer enerji ve diğer başlıca enerji kaynakları, katranlı kum, hidrolik kırılma ve sera gazları gibi konuları, gündelik yaşamın içinde verdiği örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca yenilenebilir enerji türleri için keşfedilen yeni enerji kaynaklarına (alglerden biyoyakıt, okyanus termal enerji dönüşümü vb.) da değinilmiştir. Kitapta geçen ’’Enerji birçok kaynaktan gelir ve hayatımızı daha kolay ve iyi hale getirmek için birçok farklı formda kullanılır.’’ cümlesinde de anlatıldığı gibi enerjinin nereden ve nasıl geldiğini, hayatımızdaki yerini ve insanlığa katkılarını ele alır.

Güçlü Yönleri

  • “Enerji, çevremizi saran her yerde ama nerden geldiğini biliyor muyuz?” sorusu bilimsel bir dille ve farklı görsel tekniklerle destekleyerek etkileyici bir biçimde anlatmıştır.
  • Günümüzde insanlığın ihtiyacı olan enerjinin büyük çoğunluğunun hala yenilenemez enerji kaynakları tarafından karşılanmasının ortaya çıkardığı sorunlara da değinilmiştir. 
  • İnsan kaynaklı sera gazlarının dünyamıza zararlı etkileri, sayısal verilerle desteklenen çarpıcı grafiklerle okurlara sunulmuştur.
  • Çocukların enerji tasarrufu konusunda bilinçlenmeleri için uygulayabilecekleri öneri, strateji ve eylemler ele alınmıştır.
  • Yeni enerji kaynaklarını ve günümüzde nasıl hayata geçirileceğini, görseller ve karşılaştırmalı grafiklerle açıklayarak çocukların enerji ile ilgili bildiklerine katkıda bulunacak bilgiler aktarılmıştır.

Zayıf Yönü

  • Anlatılan konularda bazı kelimelerin yoğun bilimsel terim içermesi, çocukların konuyu anlamasını zorlaştırabilir.
  • Ele alınan konularda daha samimi bir dil kullanılarak çocukların konudan kopmaması sağlanabilirdi.

Sonuç

Enerji Ver – Enerjinin Görsel Keşfi kitabı, görseller, grafikler ve haritalar yardımıyla enerjinin tanımını ve enerji kaynaklarının nasıl ve nereden sağlandığını çocuklara etkileyici ve öğretici bir şekilde anlatmıştır. Bunların yanı sıra yenilenemez enerjinin dezavantajlarına, yenilenebilir enerjinin olumlu getirilerine, günümüzde kullanılabilecek farklı enerji kaynaklarına, teknoloji ve türevlerinin artan enerji tüketimi ve kaynak sorunlarına parantez açarak enerjiyle ilgili bilinmesi gerekenlerin tümüne değinilmiştir.

Merve Bedir

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar