Ana SayfaUygulamalarKitap KöşesiEnerji ve Hareket Leo'nun İcatlar Dünyası

Enerji ve Hareket Leo’nun İcatlar Dünyası


Energy and movement Leo’s world of inventions
Çevirmen: Başak Bekişli

Felicia-Law

Felicia Law

Çizim: Mike Phillips
Yayınevi: 1001 Çiçek
Yayın Yılı: 2015
Basım Yılı: 2020
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 9786053416500
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt
Boyut: 24 x 24 cm
Yaş Aralığı: 8+

İçerik

2015 yılında Felicia Law ve Gerry Bailey tarafından kaleme alınan bu eser 1001 Çiçek yayınevi tarafından Başak Bekişli aracılığı ile dilimize çevrilmiştir. Kapak görseli ve başlığı hafif kabartmalı, 24 cm x 24 cm ebatlarında ve yaprakları kuşe kağıt olarak piyasaya sürülmüştür. 

Gerry Bailey’in sıcakkanlılığı, Felicia Law’ın tecrübesi ile oluşturulan bu kitapta doğanın temel ilkeleri olan enerji ve hareket konuları işleniyor. Yazarlar hikaye kahramanları Pellas, Leo ve arkadaşlarını konuşturarak hem kahraman hem de gözlemci bakış açısıyla okuyucuyu eğlenceli serüvenlere çıkarıyor. Ayrıca bu serüvenlerde kullanılan icatları ayrıntılı görsellerle açıklıyor.

Kahramanlar “taş devri”nde geçen maceralarında, bilimi ve tecrübelerini kullanarak yaptıkları icatlarla başlarına gelen olayların üstesinden geliyor. Aynı zamanda icatların yapılışını okuyucuya anlatarak rehberlik ediyor. Eserin içindeki öğretici bilim uygulamaları okuyucuyu kitabı okumaya sevk ediyor. Genel olarak kitapta havanın özelliklerinden yararlanılarak mekanik deneyler yapılırken pil motoru deneyi ile hareket enerjisinden elektrik eldesi sağlanıyor. Elektrik enerjinin üretilmesi, depolanması ve kullanımı görsel örneklerle inceleniyor.

Güçlü Yönleri

  • Kitaptaki bilgi kutucuklarında ilginç ve merak edilen konular eğlenceli örneklerle açıklanıyor. Örneğin hava direncinden bahsederken ilk uçurtmanın kimler tarafından icat edildiğinden ve ne amaçla kullanıldığından bahsediliyor.
  • Uygulamalı örnekler çocukların hem el becerilerini geliştirmekte hem de icadın çalışma mantığını anlamaya yardımcı olmaktadır. Özellikle, pratik bir şekilde anlatılan uçurtma modeli buna örnek olmaktadır.
  • Kitap sayfalarının kuşe kağıdı olması sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştırmaktadır.
  • Bazı bilimsel kavramların daha net anlaşılması için kitabın sonunda terimler sözlüğü bulunmaktadır.

Zayıf Yönleri

  • Deneylerde yetişkin desteği alınmasının vurgulanmaması çocukların sağlığı için tehlike oluşturabilir. 
  • Olay örgülerinin üç nokta ve soru cümleleri ile tamamlanması çocukların hayal dünyası ile bilim arasında köprü kurmasını zorlaştırabilir.

Sonuç

Çocukları eğlendirerek öğreten bu kitap çocukların bilime olan ilgisini artırırken temel motor becerilerinin gelişmesini de olumlu etkiliyor. Kitaptaki deneyleri yaparak evinizden küçük bir mühendisin çıkmasını sağlayabilir aynı zamanda ailecek verimli ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Yusuf ÖNGEL

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar