asd

Enerji ve Elektrik

 


Energy and Power
Çevirmen: Ali BerktaySallyMorgan

Sally Morgan

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayın Yılı: 2020
Basım Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 32
ISBN: 978-625-405-628-4
Cilt Tipi: Karton kapak
Kağıt Cinsi: Kuşe kağıdı
Boyut: 20 cm x 23,5 cm
Yaş Aralığı: 8-12

İçerik

Sally Morgan, çeşitli konularda çocuk kitapları kaleme alan Avustralyalı deneyimli bir yazardır. Doğa, bilim, coğrafya, yaban hayatı ve çevre konuları üzerine 250’den fazla eser vermiştir. Enerji ve çevre üzerine yazdığı eserleri 4 kitaplık bir seri halinde 2021 yılında çevirisi Ali Berktay tarafından yapılarak Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlamıştır.

Enerji nedir? sorusuyla başlayan Enerji ve Elektrik kitabı, geçmişten günümüze enerjiyi nasıl elde ettiğimizi ve nasıl kullandığımızı yalın bir anlatım kullanarak açıklamıştır. Aynı zamanda didaktik bir anlatım biçimi kullanılan kitapta enerjinin tüm yönleri çocuklara aktarılmıştır.

Yazar, fosil yakıtları ve alternatif enerji kaynaklarını açıklayarak enerji ve elektrik ile ilgili temel konuları aktarmıştır. Ayrıca fosil yakıtların dünyaya verdiği zararlardan ve kalan ömründen bahsedilerek alternatif enerji kaynaklarının önemine ve gerekliliğine değinmiştir. “Tasarruf Yapalım!” bölümü sayesinde elektrik enerjisinin gereğinden fazla harcandığı ve bunun önüne geçmek adına neler yapılabileceği anlatılmıştır. Verilen bilgi köşeleri ile çocukların ilgisi artırılmış, konunun daha iyi anlaşılması adına da “kendin keşfet” bölümlerinde bazı deneyler yapmaları istenmiştir. 

Örnek olarak, buhar türbinlerinin çalışması küçük bir türbin projesi yaptırılarak öğretilmesi hedeflenmiştir. Öncelikle alüminyum folyodan küçük bir çark tasarlanmış ve bir kutunun üzerine sabitlenmiş ardından içerisine bir miktar su konulmuş ve üzerine buharın çıkmasını sağlayacak küçük bir delik açılmıştır. Kutu ısıtılarak suyun kaynaması sağlanmıştır. Kutunun içerisindeki su buharı yükselerek çark döndürülmüş ve böylece buhar türbinlerinin çalışması basit bir şekilde anlatılmıştır. Fosil yakıtlı araçların atmosferi ne kadar kirlettiğini somutlaştırmak için bir yetişkin yardımıyla arabanın egzozunun kumaş  bezle kapatılması istenmiştir. Motor iki dakika çalıştırılmış ve kumaşın çıkarılması istenmiştir. Yalıtımın  tasarruf için önemli olduğunu göstermek adına dört adet sıcak su bulunan şişelerin etrafına gazete kağıdı, yünlü çorap, alüminyum folyo ve naylon torba sarılarak belirli aralıklarla suların sıcaklıkları ölçülmesi istenmiştir. İlerleyen zamanda suların sıcaklıklarının farklı olduğu, verilen bu maddelerin ısıyı aynı oranda iletmediği gözlemlenmiştir. Bu sayede ısı kaybını önlemek için farklı malzemeler kullanılabileceği anlatılmıştır. 

Bazı deneylerin sonunda “Ne Oldu” başlığı altında deneyden çıkarılan sonuçlar kısaca anlatılmıştır.

Güçlü Yönleri

  • Çocukların enerji kavramını daha iyi kavrayabilmesi için eserde günlük hayattan somut örnekler verilmiştir.
  • Eserde renkli el çizimlerine yer verilmesi, konuyu çocuklar için ilgi çekici hale getirmiştir.
  • “Kendin Keşfet” bölümleri ile el becerileri geliştirilerek konunun akılda kalıcılığı arttırılmıştır. 
  • Belirtilen yaş grubu okurlar için öğretici türde bilgi köşeleri hazırlanarak genel kültürlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.
  • Kitabın en son bölümü olan “Yarının Evi” ile gelecekte evlerin nasıl olacağı ve enerji ihtiyaçlarını nasıl karşılanacağı anlatılmış.

Zayıf Yönü

  • Yoğun didaktik anlatım kullanılması belirtilen yaş aralığı için bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir.

Sonuç

Önemi giderek artan enerji ve elektrik kavramlarını, yazar yalın bir dil kullanarak gelecek nesillere etkili bir şekilde aktarmıştır. Eğlendirerek öğreten deneylerle teorik bilginin yanında el becerisi ve pratiklik kazandıran bu serinin heyecanına sizler de katılabilirsiniz.

 

Kadir Yolal

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Son Yazılar

Son Yorumlar